Kogeneracja dla bezpieczeństwa energetycznego
Nowe źródło ciepła będzie bazować na dwóch zespołach silników gazowych. Każdy zespół osiągnie moc 49,9 MWe oraz około 50 MWt. W sumie zostanie zamontowanych 10 silników gazowych, wyposażonych w sprężarki powietrza i generatory.
Planowana instalacja pozwoli wzmocnić stabilność dostaw ciepła w Krakowie. w tej chwili PGE Energia Ciepła wytwarza około 70% ciepła sieciowego w tym mieście. Inwestycja ma zabezpieczyć potrzeby mieszkańców na długie lata. Jak poinformował Dariusz Marzec, prezes zarządu PGE Polskiej Grupy Energetycznej:
„Rozpoczynamy budowę pierwszego etapu nowoczesnego źródła ciepła w Elektrociepłowni Kraków, które zapewni bezpieczne i stabilne dostawy dla jednego z największych rynków ciepła w Polsce. Już dziś wytwarzamy 70 proc. ciepła sieciowego w Krakowie, a dzięki nowej inwestycji gazowej wzmocnimy bezpieczeństwo energetyczne mieszkańców miasta na długie lata. To przedsięwzięcie wpisuje się w strategię Grupy PGE, zakładającą gruntowną modernizację i nowe technologie w naszych elektrociepłowniach do 2030 roku. Jednocześnie wyznacza ono nowe standardy wytwarzania ciepła dla Krakowa. kooperacja z konsorcjum polskich firm – Unibep i SBB Energy – to kolejny dowód na silne zaangażowanie Grupy PGE w zwiększanie udziału polskich wykonawców w projektach realizowanych w tej chwili w energetyce.”
Zakres prac obejmie projekt, budowę i serwis
Wykonawcą inwestycji zostało konsorcjum firm Unibep S.A. i SBB Energy S.A. Umowa obejmuje nie tylko wykonanie dokumentacji projektowej, ale także pełny zakres prac budowlano-montażowych. Powstanie elektrociepłownia gazowa, w której znajdą się:
- silniki gazowe z kompletnym osprzętem,
- instalacje paliwowe, elektryczne i spalinowe,
- systemy odzysku i rozpraszania ciepła,
- armatura i układy pomiarowe.
Po zakończeniu budowy wykonawcy będą odpowiedzialni także za usługi serwisowe, które mają zapewnić utrzymanie wysokiej sprawności technicznej układu.
Dalszy rozwój w planach
Inwestycja uzyskała już pozwolenie na budowę oraz wsparcie w formie premii kogeneracyjnej. W kolejnych etapach przewidziano budowę budynków dla urządzeń wytwórczych, kominów, pompowni wody sieciowej oraz infrastruktury do wyprowadzania mocy. Możliwa jest także rozbudowa o kolejne jednostki, jeżeli pojawi się zwiększone zapotrzebowanie na ciepło.
Zobacz również:- Nowa farma fotowoltaiczna PGE zasili 3,5 tys. domów na Mazowszu
- PGE, ORLEN i PGNiG inwestują w nowy system energetyczny w Rybniku
- PGE i Ørsted przesuwają 10 000 głazów pod farmę wiatrową Baltica 2
- PGE apeluje o reformę ETS: bezpieczeństwo, konkurencyjność, stabilne ceny
Źródło: PGE