Kraków nie jest przygotowany na upały – alarmuje Stowarzyszenie Ulepszamy Kraków! – Apelujemy o zmiany, które sprawią, iż łatwiej będzie się dało wytrzymać wysokie temperatury – podkreśla Krzysztof Kwarciak, autor petycji do pełniącego funkcję prezydenta Stanisława Kracika. jak karygodne przykłady niedostosowania do wysokich temperatur podaje nagrzewające się stalowe ławki, położone pośrodku betonowej pustyni wiaty przystankowe działające jak szklarnie, czy wysypywanie zieleńców akumulującą ciepło korą.
(Fot. Krzysztof Kwarciak – materiały prasowe)
Poniżej argumenty z petycji Stowarzyszenia Ulepszamy Kraków!
Przystanek z funkcją solarium
Wiele przystanków znajduje się w tej chwili pośrodku betonowej pustyni. Składająca się ze szkła i metalu konstrukcja często nie zapewnia cienia, a czasem choćby jeszcze dodatkowo kumuluje ona ciepło. Problem mogłaby rozwiązać większa ilość zieleni. Wiaty powinny być obsadzane pnączami, a w wielu miejscach dałoby się choćby posadzić drzewa, dzięki czemu można by czekać na autobus lub tramwaj w przyjemnym cieniu, nie ryzykując przy tym udarem słonecznym. Być może trzeba również rozważyć stosowanie konstrukcji wiat składających się z innych materiałów. Zawsze warto jednak próbować szukać pozytywów. Mieszkańcy gratis mają przystanki z funkcją solarium.
Ławki, które mogą zastąpić grilla
W wielu miejscach miasto instaluje ławki z metalowymi siedzeniami, które są bardzo problematyczne dla osób korzystających z udogodnień. W ciepłe dni stalowa powierzchnia nagrzewa się do wysokich temperatur grożąc poparzeniem, a kiedy jest chłodniej zastosowane tworzywo jeszcze potęguję uczycie przeszywającego zimna. Metalowe konstrukcje pojawiają się głównie przy przystankach, gdzie nie ma wiaty, ale też można je spotkać w innych miejscach. Warto podkreślić, iż ławki to nie jest tylko kwestia wygody. Wiele osób ze względu na problemy zdrowotne nie jest wstanie przez dłuższą chwile stać czekając na przyjazd autobusu. Dlatego miejsca do spoczynku zwiększają dostępność komunikacji miejskiej dla osób z niepełnosprawnościami.
„Zieleńce” wysypane dużą ilością kory
Na niektórych zieleńcach jest wysypywana spora ilość kory. Zabieg ułatwia utrzymanie kwiatków. Kawałki drewna gwałtownie się jednak nagrzewają i akumulują żar. W efekcie zieleniec zamiast zapewniać ochłodę czasem sam staje się wyspą ciepła. Dlatego powinno się rozważyć możliwość ograniczenia ilości kory wysypywanej na zieleńcach. Choć wtedy pewnie trzeba by sadzić trochę inne rośliny tworząc bardziej naturalne kompozycje, które łatwiej mogą same przetrwać upały. Problem szczególnie dotyczy zieleńców, które urządzane przy okazji realizacji większych inwestycji drogowych.
Baseny tylko po tym jak przejdzie ulewa
Olbrzymie kolejki na Zakrzówku, pokazują, jak bardzo w Krakowie potrzebne są miejsca do ochłody. w tej chwili w naszym mieście funkcjonuje tylko jeden publiczny odkryty basen. Budowa dużych pływalni jest wielkim przedsięwzięciem, które wymaga sporej ilości miejsca i pieniędzy. Może warto pomyśleć o mniejszych obiektach w poszczególnych dzielnicach albo chociaż o wodnych placach zabaw? w tej chwili mieszkańcy wielu zakątków Krakowa mają w pobliżu basem tylko po tym jak przejdzie ulewa i woda nie może odpłynąć przez niedrożną kanalizacje.
Potrzebna zmiana podejścia do projektowania przestrzeni
Wprowadzenie zmian wymaga pewnie sporej ilości czasu. Potrzebne jest jednak nowe podejście do projektowania wspólnej przestrzeni. Miasto powinno być bardziej odporne na upały, dzięki większej ilości zieleni i zmianie materiałów z jakich tworzy się elementy małej architektury. W dobie zmian klimatycznych ma to coraz większe znaczenie.

2 godzin temu
















