Gazowe sieci dystrybucyjne tańsze niż elektryczne – wyniki analizy
Z opublikowanej właśnie analizy Common Futures wynika, iż koszty użytkowania i rozwoju infrastruktury gazowej są wyraźnie niższe niż koszty związane z sieciami elektroenergetycznymi. W obliczu rosnących nakładów inwestycyjnych na rozwój i modernizację sieci elektrycznych, autorzy opracowania zwracają uwagę na potrzebę wykorzystania już istniejących sieci gazowych – zwłaszcza w kontekście rosnącej produkcji biometanu.
Kluczowe dane: niższe taryfy i stabilna perspektywa
W analizie wykazano, iż w tej chwili taryfy dystrybucyjne gazu w Unii Europejskiej wynoszą od 6 do 17 euro/MWh, podczas gdy taryfy dla sieci elektroenergetycznych są znacząco wyższe. Co istotne, prognozy nie przewidują gwałtownego wzrostu opłat za gaz – ze względu na ograniczoną skalę nowych inwestycji (skupionych głównie na zielonym gazie) oraz rosnącą amortyzację istniejących aktywów.
Tymczasem infrastruktura elektroenergetyczna będzie wymagać ogromnych nakładów – zarówno z powodu dynamicznie rosnącego zapotrzebowania na energię, jak i konieczności wspierania dalszej elektryfikacji i integracji odnawialnych źródeł energii. To oznacza znaczący wzrost kosztów dla operatorów i, w konsekwencji, konsumentów.
Potencjał sieci gazowych w transformacji energetycznej
Jak podkreślono w opracowaniu, zarówno sieci gazowe, jak i elektryczne są „neutralne technologicznie” – mogą przesyłać energię pochodzącą ze źródeł kopalnych, jak i odnawialnych. Dlatego też istniejące gazociągi – przy odpowiednich modernizacjach – mogą odegrać istotną rolę w transformacji energetycznej Europy.
Utrzymanie gazowej infrastruktury i jej adaptacja do przesyłu biometanu może ograniczyć presję inwestycyjną na sieci elektroenergetyczne i obniżyć całkowite koszty systemu energetycznego. Autorzy raportu apelują o bardziej zintegrowane podejście do planowania energetyki i uwzględnienie ekonomicznego potencjału gazu odnawialnego w strategiach dekarbonizacyjnych.
Zobacz również:- Energa przyspiesza inwestycje w OZE i dystrybucję. W planach nowe bloki gazowe i magazyny energii
- 850 mln zł z KPO na rozproszoną energetykę w gminach – biogazownie i sieci dystrybucyjne wśród priorytetów
Źródło: EBA