Odbudowa po powodzi i budowa zabezpieczeń przeciwpowodziowych oraz wyzwania stojące przed gminami w związku z obowiązującą od 1 stycznia ustawą o ochronie ludności i obronie cywilnej – te tematy zdominowały dzisiejsze spotkanie wicepremiera Władysława Kosiniaka-Kamysza z opolskimi samorządowcami w Łosiowie.
Rozmawiano o powodzi oraz zaangażowanie wojska, w ramach operacji FENIKS w naszym regionie o odbudowie zniszczonych terenów przez wrześniowy kataklizm, ulokowaniu jednostek WOT w województwie opolskim i wsparciu finansowym dla opolskim samorządów.
– Opolszczyzna jest silna dzięki ludziom i samorządom – wicepremier, minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz nie szczędził komplementów Opolanom. – Przeprowadziliśmy długą rozmowę z samorządowcami o tym, co trzeba zrobić i co się udało zrobić. Wyzwaniem jest działanie oczywiście związane z usuwaniem skutków powodzi, naprawą, powrotem do normalności, ale też zabezpieczeniem przeciwpowodziowym na przyszłość. O tym było bardzo dużo. To wójt, burmistrz, prezydent będzie miał określone, ważne zadania związane z obroną cywilną i nad tym też się dzisiaj skupialiśmy podczas naszych dyskusji. Nie zapominamy o sferze odbudowy zarówno mieszkań, działalności gospodarczej, też dobra kultury. Takie wnioski także dzisiaj padały. To jest zadanie dla nas wszystkich. Będziemy to wszystko wzmacniać i ja ze swojej strony, w imieniu rządu mogę zadeklarować, iż uczynimy wszystko, aby to odbudować oraz zabezpieczyć na przyszłość – obiecywał minister obrony narodowej. – Wojska inżynieryjne są zaangażowane w budowę mostów, stawianie przyczółków, w sprawy związane z odbudową dróg, udrażnianiem ciągów komunikacyjnych, dostarczaniem wody, oczyszczaniem, osuszaniem. Te wszystkie działania są prowadzone, to zaangażowanie jest na wielu płaszczyznach i będziemy to oczywiście kontynuować. Dla nas to jest bardzo ważne, żeby wojsko było do tego momentu, dopóki trzeba, czyli jestem otwarty na każdy wniosek samorządu.
Mówiąc o operacji FENIKS która została przedłużona do końca kwietnia, nie wykluczył, iż zostanie ona po raz kolejny wydłużona.
Pytany podczas briefingu co stanie się gdy prezydent nie podpisze ustawy incydentalnej Hołowni o stwierdzeniu ważności wyborów prezydenckich, podobnie jak cały obóz rządowy wyraził nadzieję, iż prezydent stanie na wysokości zadania i ustawę podpisze.
Dodajmy, iż prezydent podczas swego całego urzędowania nie dał ani jednego sygnału, iż może taką ustawę podpisać. Wręcz przeciwnie.
Pytany przyznał także, iż nie obawia się zmniejszenia liczebności wojsk USA w Polsce.
Minister Obrony Narodowej wziął również udział w otwarciu wyremontowanej remizy OSP Łosiów oraz spotkaniu noworocznym Polskiego Stronnictwa Ludowego.
Dzięki środkom pozyskanym z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych, udało się rozbudować budynek OSP w Łosiowie. Inwestycja niewątpliwie przyniesie szereg pozytywnych zmian, które wpłyną na poprawę warunków pracy strażaków i rozwój jednostki.
Fot. melonik