Kontrowersyjny mandat radnego Husara, kilku radnych znowu napisało do wojewody

nos-portal.pl 1 miesiąc temu

GMINA OSTRÓDA. Wraca sprawa radnego gminy Ostróda Marka Husara. Siedmiu radnych ponownie wnioskowało do wojewody o skontrolowanie słuszności jego wyboru. Zdaniem wnioskodawców Husar został radnym niezgodnie z prawem wyborczym.

Siedmiu radnych gminy Ostróda ponownie złożyło wniosek do wojewody w sprawie mandatu radnego Marka Husara / Fot. NOS Portal

Przypomnijmy: radny Witold Bojar złożył do wojewody warmińsko-mazurskiego wniosek o wygaszenie mandatu radnego RG Ostróda Marka Husara. Powodem złożenia wniosku do wojewody było oświadczenie radnego Marka Husara podczas sesji inaugurującej kadencję 2024-2029 Rady Gminy Ostróda. Radny Witold Bojar spytał o miejsce zamieszkania radnego Husara. Zapytany wymienił dwa miejsca zamieszkania – jedno na terenie miasta Ostróda, a drugie w Lubajnach czyli na terenie gminy Ostróda – oświadczył jednak, iż mieszka w Ostródzie.

Według prawa zamieszkanie na terenie Ostródy pozwalało Husarowi na to by ubiegać się o stanowisko wójta gminy Ostróda. Jednak już jako mieszkaniec miasta Husar nie mógł brać udziału w wyborach na radnego gminy Ostróda.

W odpowiedzi na wniosek radnego Bojara prawnicy wojewody warmińsko-mazurskiego w stosownym piśmie poinformowali, iż w myśl przepisów wygaśnięcie mandatu radnego w przypadku utraty prawa wybieralności lub nieposiadania go w dniu wyborów, stwierdza rada, w drodze uchwały w terminie miesiąca od dnia wystąpienia przyczyny wygaśnięcia mandatu.

Marek Husar (błękitna marynarka) w obecnej kadencji jest przewodniczącym Rady Gminy Ostróda / Fot. NOS Portal

Reakcji Rady Gminy Ostróda na pismo wojewody nie było. Tymczasem wojewoda w dalszym procedowaniu tej sprawy miał bazować dalszych informacjach w tej sprawie uzyskanych od wiceprzewodniczącej RG Ostróda. Na ich podstawie wojewoda stwierdził brak podstaw do zajęcia się sprawą.

Siedmiu radnych postanowiło zaprotestować przeciwko takiemu sposobowi zakończenia sprawy. Ponownie złożyli wniosek do wojewody o zajęcie się sprawą. W piśmie czytamy m.in.: “- Informacje wiceprzewodniczącej Rady Gminy Ostróda z dnia 15.07.2024 r. są całkowicie nierzetelne i wprowadzają w błąd. Ponadto wiceprzewodnicząca Rady nie ma żadnych uprawnień do udzielania w imieniu Rady odpowiedzi na wezwania Wojewody w ww. sprawie, gdyż nie reprezentuje Rady, a jej pismo nie wyraża stanowiska Rady, ani choćby “większości radnych” (radny Husar nie może wypowiadać się we własnej sprawie). Wiceprzewodnicząca w niniejszej sprawie przekroczyła swoje uprawnienia, poświadczając nieprawdę w piśmie skierowanym do Wojewody Warmińsko-Mazurskiego i wprowadzając w błąd organ nadzoru.”

W związku z powyższym siódemka radnych Gminy Ostróda – Witold Bojar, Łukasz Wolf, Tomasz Klimiecki, Dominik Serafin, Krzysztof Wroński, Mariusz Ignatjuk, Elżbieta Chmura – wniosła o ponowne przeanalizowanie sprawy w trybie nadzorczym. Ich zdaniem istnieją przekonywujące dowody potwierdzające nieposiadanie przez radnego Marka Husara prawa wybieralności w dniu wyborów.

Idź do oryginalnego materiału