Kontrowersje wokół opieki nad zwierzętami i dostępu do informacji publicznej w gminie Ujazd

1 miesiąc temu
Zdjęcie: pile of folders


Paulina Matysiak, posłanka na Sejm RP, podjęła interwencję w gminie Ujazd w województwie łódzkim. Sprawa dotyczy strategii zwalczania bezdomności wśród zwierząt oraz problemów z transparentnością działań urzędu gminy. Sprawa wyszła na jaw po zgłoszeniu mieszkanki, która napotkała trudności podczas próby pomocy bezdomnemu psu.

Kontrowersje wokół procedur pomocy bezdomnym zwierzętom

Impulsem do interwencji był incydent zgłoszony przez mieszkankę gminy. Kobieta znalazła bezpańskiego psa i zgłosiła się z nim do urzędu gminy. Według jej relacji, spotkała się z niewłaściwym traktowaniem ze strony pracowników. Padły insynuacje, jakoby chciała porzucić własne zwierzę. Dodatkowo, polecono jej zatrzymać niepełnosprawnego psa u siebie przez 48 godzin.

Posłanka Matysiak zwraca uwagę na brak odpowiedniego przygotowania osób odbierających zwierzę. Nie posiadały one niezbędnego sprzętu, takiego jak transporter, smycz czy woda dla psa. Co więcej, skarga złożona przez panią Małecką nie została przyjęta, a ona sama nie otrzymała przeprosin za zaistniałą sytuację.

Problemy z transparentnością

Interwencja posłanki Matysiak ujawnia szersze problemy z transparentnością w gminie Ujazd. Posłanka zwraca uwagę na brak protokołu z posiedzenia Komisji Skarg, Wniosków i Petycji, na którym rozpatrywano skargę pani Małeckiej. Dokument ten do tej pory nie został opublikowany w Biuletynie Informacji Publicznej (BIP) gminy.

Kolejnym punktem zapalnym jest brak łatwego dostępu do danych kontaktowych radnych i pracowników urzędu. W BIP-ie nie ma służbowych adresów e-mail radnych, a w przypadku pracowników urzędu podane są jedynie numery telefonów. Posłanka pyta, dlaczego te informacje nie są publicznie dostępne dla mieszkańców. Zwraca uwagę, iż taka praktyka może utrudniać komunikację między obywatelami a przedstawicielami lokalnej władzy.

Kontrowersje wokół gminnej gazety

Osobnym wątkiem jest sprawa gminnej gazety „Nasza Gmina”. Mimo posiadania numeru ISSN, periodyk nie ma wymaganej prawem stopki redakcyjnej. Brakuje informacji o składzie redakcji, redaktorze naczelnym i danych kontaktowych.

Co ciekawe, gdy mieszkanka gminy poprosiła o udostępnienie tych danych, jej prośbę potraktowano jako wniosek o dostęp do informacji publicznej. W odpowiedzi otrzymała jedynie ogólny adres mailowy do urzędu, co zdaniem posłanki Matysiak jest niewystarczające i niezgodne z prawem prasowym.

Oczekiwane działania

Posłanka Matysiak w swojej interwencji domaga się konkretnych wyjaśnień i działań ze strony władz gminy Ujazd. Pyta o planowane procedury dotyczące zwalczania bezdomności wśród zwierząt i odpowiedniego przeszkolenia pracowników. Oczekuje też ustosunkowania się do sytuacji pani Małeckiej i przeprosin za niewłaściwe traktowanie.

W kwestiach transparentności, posłanka domaga się wyjaśnień dotyczących braku publikacji protokołu z posiedzenia komisji oraz niedostępności danych kontaktowych do radnych i pracowników urzędu. Pyta również o przyczyny braku stopki redakcyjnej w gminnej gazecie i oczekuje informacji, kiedy te braki zostaną uzupełnione. Domaga się również wyjaśnień dotyczących opóźnień w publikacji protokołów z posiedzeń komisji.

O odpowiedzi poinformujemy.

Idź do oryginalnego materiału