Koniec z nielegalnymi wysypiskami?

2 dni temu

Coś niesamowitego! Rząd potwierdził, iż nielegalne wysypiska wymknęły się spod kontroli!

Rząd Cypru przyznał , iż nielegalne składowanie śmieci na Cyprze wymknęło się spod kontroli i trzeba położyć temu kres. Minister rolnictwa Maria Panayiotou przedstawiła sześciopunktowy plan działania mający na celu zwalczanie tego zjawiska.

Inicjatywa jest owocem współpracy ministerstw rolnictwa i spraw wewnętrznych, a także policji, funduszu gier, przedstawicieli władz lokalnych i organizacji pozarządowych.

Celem akcji #wastefreecyprus jest wzmocnienie narzędzi, którymi dysponują władze lokalne, aby eliminować nielegalne wysypiska śmieci

Pierwszym punktem programu jest kampania sprzątania, której celem jest oczyszczenie wszystkich nielegalnych i niekontrolowanych wysypisk śmieci we wszystkich gminach i społecznościach w kraju. Wysiłek ten zostanie sfinansowany przez ministerstwo rolnictwa, a 1,5 mln euro zostanie przydzielone przez departament środowiska.

Drugi punkt działań obejmuje wykorzystanie narzędzi prawnych w celu powstrzymania nielegalnego składowania odpadów, w tym nakładanie grzywien w wysokości do 20 000 euro i częstsze kontrole miejsc składowania .

Po trzecie, rząd chce rozszerzyć odpowiedzialność producentów, aby zachęcić do recyklingu.

Panayiotou powiedział, iż czwartym krokiem jest przywrócenie miejsc, które stały się nielegalnymi wysypiskami śmieci. Rada ds. Rozwoju Wody będzie kontynuować wysiłki na rzecz 47 takich miejsc w Limassol, a prace budowlane pozwolą na przywrócenie 24 miejsc w Nikozji.

Działania te są częścią projektu finansowanego na lata 2021–2027.

Według Panayiotou jedną z głównych przyczyn nielegalnego składowania jest brak odpowiedniej infrastruktury. W związku z tym sieć zielonych punktów w znacznym stopniu przyczyni się do ograniczenia tego zjawiska – dodała.

Plan zakłada zwiększenie liczby zielonych punktów w całym kraju, a do 2024 r. powstaną trzy nowe obiekty, po jednym w Troulli, Ayia Napa i Avgorou.

Potwierdzono już lokalizację ośmiu kolejnych punktów, a prace rozpoczną się w ciągu najbliższych kilku miesięcy – dodała.

Wreszcie celem jest informowanie opinii publicznej. Panayiotou podkreślił, iż kluczem do osiągnięcia zielonej transformacji i gospodarki o obiegu zamkniętym wolnej od śmieci jest wrażliwość społeczna. Bez aktywnego udziału wszystkich obywateli wprowadzenie tych zmian nie będzie możliwe – dodała.

„Wymaga czasu, kolektywnego działania i całościowego planu. To nie jest tylko cel; to inwestycja w przyszłość i kraj, w którym chcemy żyć. Droga w górę nie jest łatwa, ale wymaga natychmiastowego działania”.

Uważa się , iż pożar, który na początku tego miesiąca spustoszył obszar Polemi, wybuchł na nielegalnym wysypisku śmieci , co wzbudziło obawy, iż szalejące na obszarach wiejskich wyrzucanie śmieci może okazać się poważnym zagrożeniem, zwłaszcza podczas fal upałów.

Pojawiły się również obawy dotyczące gromadzenia się śmieci na brzegach portu Potamos Liopetri, co degraduje chroniony obszar przyrodniczy i obnaża poważną wadę w sposobie, w jaki Cypr radzi sobie z nielegalnym składowaniem.

Idź do oryginalnego materiału