Koniec przestawiania zegarów? Irlandia w centrum kampanii

3 godzin temu

Irlandia opowiada się za zniesieniem procedury zmiany czasu w Unii Europejskiej.

W ostatnią niedzielę października ponownie przestawiamy zegarki, cofając je o godzinę.

Zmiana czasu w zimowy

Choć Parlament Europejski głosował już za zniesieniem zmian czasu po wiośnie 2021 roku, to pandemia wstrzymała te plany. Jednak irlandzcy europosłowie walczą, by znów wprowadzić tę sprawę na unijną agendę i zakończyć „przestarzałą” praktykę dwukrotnej zmiany czasu.

Zmiana na czas zimowy nastąpi w niedzielę, 27 października 2024 roku, o godzinie 2:00 rano, kiedy zegary zostaną cofnięte do 1:00. Oznacza to, iż tego dnia słońce wzejdzie i zajdzie o godzinę wcześniej niż dzień wcześniej, dając nam więcej światła rano, a mniej wieczorem.

Zmiany czasu realizowane są dwa razy w roku – w ostatni weekend marca oraz października. Praktyka ta miała na celu lepsze wykorzystanie światła dziennego, jednak dziś wielu uważa, iż przestawianie zegarków nie przystaje do współczesnych realiów i niesie więcej szkód niż korzyści.

Kampania w Europarlamencie

Europoseł Seán Kelly z Fine Gael, reprezentujący południową Irlandię, jest jednym z czołowych zwolenników zakończenia sezonowych zmian czasu w Unii:

Od lat dążę do zniesienia tej przestarzałej praktyki. Zmiana czasu ma negatywne skutki dla zdrowia, samopoczucia i bezpieczeństwa, a w dzisiejszych czasach nie ma już uzasadnienia.

Kelly zainicjował nową kampanię w Parlamencie Europejskim i podkreślił, iż jego inicjatywa zyskała szerokie poparcie polityczne.

Europosłowie z każdej grupy politycznej podpisali wspólny list do przewodniczącej Komisji Europejskiej, Ursuli von der Leyen, apelując o wprowadzenie zmian. Podkreślili przy tym szerokie poparcie społeczne dla zniesienia zmian czasu.

Badania wykazują, iż zmiana czasu może zakłócać naturalny rytm snu, co prowadzi do licznych problemów zdrowotnych, w tym zaburzeń snu, zawałów serca. Może tez zwiekszyć liczbę wypadków drogowych.

Argumenty energetyczne, które kiedyś przemawiały za zmianą czasu, również tracą na znaczeniu. „Obecnie wiemy, iż przestawianie zegarów może zwiększać zużycie energii zimą” – dodał poseł Kelly.

Strefy czasowe

Zmiana czasu budzi dodatkowe obawy na wyspie Irlandii z powodu różnic w przepisach po Brexicie.

Ministerstwo Sprawiedliwości Irlandii ostrzegało wcześniej, iż rezygnacja ze zmiany czasu w Republice mogłaby prowadzić do dwóch różnych stref czasowych na wyspie, co mogłoby negatywnie wpłynąć na życie codzienne mieszkańców.

Sondaż Amárach Research pokazał, iż dwie trzecie Irlandczyków popiera zakończenie przestawiania zegarów, jednak aż 82% respondentów jest przeciwko podziałowi czasowemu między Republiką Irlandii a Irlandią Północną.

Idź do oryginalnego materiału