Konferencja Stop Fast Fashion – Circulab 2025

feri.org.pl 19 godzin temu

Dziękujemy za pierwszy Festiwal Cyrkularności CircuLab!
14 czerwca 2025 roku Parzęczew stał się centrum rozmów o przyszłości – tej cyrkularnej, zielonej i solidarnej. Gmina Parzęczew, jako organizator Festiwalu Cyrkularności CircuLab, stworzyła przestrzeń do wspólnego świętowania, uczenia się i tworzenia zmian. Fundacja FERI wraz z partnerem MATA (Macedonia) z dumą włączyła się w aktywne współtworzenie programu wydarzenia, szczególnie w obszarze edukacji, debaty eksperckiej i cyrkularnej mody.
Cyrkularność w praktyce: edukacja, moda, kuchnia i technologia
Festiwal rozpoczął się artystycznie – pokazem tańca i muzyki w wykonaniu Zespołu Tanecznego AGAT ze Strykowa oraz artystów z Młodzieżowego Domu Kultury w Aleksandrowie Łódzkim. Już od pierwszych chwil atmosfera sprzyjała wspólnemu przeżywaniu idei gospodarki obiegu zamkniętego (GOZ).
Panel ekspercki „Lider Cyrkularności”
W centrum wydarzenia znalazł się panel dyskusyjny „Lider Cyrkularności”, prowadzony przez Iwonę Kutynę, z udziałem przedstawicieli instytucji publicznych, biznesu i organizacji pozarządowych:

Józef Matysiak – Wiceprezes NFOŚiGW
Aleksandra Ścibich-Kopiec – Fundacja FERI
Maciej Pachulski – Dyrektor Departamentu Klimatu i Środowiska, Urząd Marszałkowski Województwa Łódzkiego
Ryszard Nowakowski – Gmina Parzęczew
Katerina Zlatanovska Popova – MATA Macedonia
Marek Ostafil – ekspert FERI oraz przedstawiciel świata biznesu

Debata była przestrzenią inspirującej wymiany doświadczeń oraz wspólnej deklaracji współpracy na rzecz rozwoju GOZ w edukacji, administracji, sektorze prywatnym i życiu codziennym. Dodatkowo powrót do przeszłości z naciskiem na Stop Fast Fashion.


Moda, która niesie przesłanie
Wydarzenie obfitowało w niezwykłe pokazy mody cyrkularnej:


„Manifest w dżinsie” Alicji Śnieg, projektantki pochodzącej z Parzęczewa, na co dzień mieszkającej w Szwecji. Jej wieczorowe suknie powstałe z nowego i odzyskanego dżinsu, prezentowały uczennice i absolwentki Szkoły Podstawowej w Parzęczewie – przygotowane przez Ewę Dominczyk.


„GOODBOY” Michała Szulca – kolekcja inspirowana Łodzią lat 90., modą sportową i lokalnymi tradycjami, wykonana z odpadów przemysłu skórzanego, w duchu zero waste i upcyklingu.


Finał projektu „Stop Fast Fashion” realizowanego przez Fundację FERI i MATA – prezentacja stylizacji wykonanych z używanych ubrań, starych koszul nocnych, męskich koszul, chustek i resztek tekstyliów. Każda stylizacja niosła symboliczne przesłanie: kreatywność, cyrkularność i wdzięczność wobec natury.


Pokaz mody seniorów, którzy wcześniej byli z nami na wyprawie ekologicznej w Skopje – niezwykle poruszający i entuzjastycznie przyjęty. Seniorzy, przy wsparciu edukatorów z FERI, zaprezentowali stylizacje z materiałów z recyklingu i upcyklingu, udowadniając, iż odpowiedzialna moda nie ma wieku. Ich zaangażowanie, euforia i przekaz społeczny – by dbać o planetę i inspirować młodsze pokolenia – stanowiły jeden z najbardziej autentycznych momentów całego festiwalu.


Cyrkularność w kuchni, nauce i rodzinie

Adam Kozanecki (MasterChef) oraz Koła Gospodyń Wiejskich pokazali, jak gotować bez marnowania.
Strefa edukacyjna pełna była warsztatów i aktywności prowadzonych przez m.in. Łukasiewicz – Łódzki Instytut Technologiczny, Biobank UŁ, EKO Kingę, Stowarzyszenie Ekohoryzont, Edukację Ekologiczną Łódź i wielu innych.
Google for Education promowało cyfrowy recykling i drugie życie komputerów.
Solarne gokarty zainspirowały do przemyśleń o przyszłości transportu.
Strefa rodzinna zapewniła atrakcje dla najmłodszych i przestrzeń edukacyjną dla całych rodzin.

Uhonorowanie lokalnych liderów
W ramach gali „Gmina Cyrkularna” wyłoniono najbardziej aktywne samorządy w województwie łódzkim – tytuły Ambasadora Cyrkularności otrzymały: Aleksandrów Łódzki, Stryków i Parzęczew. Nagrody wręczali: Wiceminister Obrony Narodowej Paweł Bejda, Senator Marcin Karpiński oraz Przewodnicząca Sejmiku Województwa Łódzkiego Małgorzata Grabarczyk.
Relacje medialne

Dziennik Łódzki: Parzęczew – polska stolica cyrkularności
Radio Łódź: Plenerowa edukacja o GOZ
TVP3 Łódź: Wiadomości Dnia – relacja z festiwalu


Razem zmieniamy przyszłość na bardziej zieloną
Dziękujemy Gminie Parzęczew za zaproszenie do współtworzenia tego wyjątkowego wydarzenia oraz wszystkim partnerom, patronom, edukatorom i uczestnikom za wspólny wysiłek i inspirującą atmosferę.
Zapraszamy do dalszej współpracy i korzystania z materiałów edukacyjnych projektu „Stop Fast Fashion”:
https://feriplatform.org.pl/stop-fast-fashion/

Idź do oryginalnego materiału