Kończy się istotny termin dla rodziców. Chodzi o 800 plus

13 godzin temu

Rodzice mają już tylko kilka dni na złożenie wniosku o 800 plus na nowy okres świadczeniowy 2026/2027. Termin mija 30 czerwca. Dokumenty należy przesłać do ZUS-u wyłącznie elektronicznie. Osoby, które nie zdążą zrobić tego na czas, stracą prawo do świadczenia za czerwiec.

Większość rodziców i opiekunów złożyła już wnioski o świadczenie 800 plus na nowy okres świadczeniowy, który rozpoczął się 1 czerwca i potrwa do 31 maja przyszłego roku. ZUS otrzymał już 4,2 mln wniosków obejmujących 6,2 mln dzieci. Z województwa kujawsko-pomorskiego wpłynęło 217,9 tys. wniosków na 320,9 tys. dzieci.Osoby, które jeszcze nie dopełniły formalności, nie powinny zwlekać. Złożenie wniosku w lipcu oznacza utratę świadczenia za czerwiec – informuje Krystyna Michałek, regionalna rzeczniczka prasowa ZUS w województwie kujawsko-pomorskim.

Rodzic, który złoży wniosek po 30 czerwca, otrzyma świadczenie dopiero od miesiąca jego złożenia. Oznacza to, iż jeżeli formularz trafi do ZUS-u w lipcu, prawo do 800 plus będzie przysługiwało od lipca, bez wyrównania za czerwiec. Wyjątek dotyczy rodziców nowo narodzonych dzieci. W ich przypadku na złożenie dokumentów są trzy miesiące od dnia narodzin dziecka.

Wnioski o 800 plus można składać wyłącznie drogą elektroniczną za pośrednictwem aplikacji mZUS, platformy eZUS, bankowości elektronicznej lub portalu Emp@tia.

Wypłaty tylko na konto

Osoby, które złożyły wniosek o 800 plus do końca kwietnia, zachowały ciągłość wypłaty świadczenia i otrzymały je w czerwcu.W przypadku dokumentów przekazanych w maju ZUS ma czas na wypłatę do końca lipca, a przy wnioskach złożonych w czerwcu – do końca sierpnia. Zarówno rodzice składający wnioski w maju, jak i w czerwcu, otrzymają świadczenie z wyrównaniem od czerwca.

Krystyna Michałek – regionalna rzeczniczka prasowa ZUS w województwie kujawsko-pomorskim

Idź do oryginalnego materiału