Kończą budowę wieży na Dzikowcu. Otwarcie wieży być może już w lutym

1 dzień temu

Być może już na początku lutego pierwsi turyści wejdą na zawieszoną 32,5 metra nad ziemią platformę widokową nowej wieży widokowej na szczycie Dzikowca. Ta miała być gotowa późną jesienią ubiegłego roku. Plany pokrzyżowała pogoda.

Wieża widokowa na Dzikowcu to prawdziwy kolos. Odwrócony stożek o średnicy dziesięciu metrów u podstawy i aż 15 w koronie wieży wznosi się na wysokość 38,5 metra. Prace, które miały się zakończyć w październiku, przesuwały się ze względu na pogodę – szczyt góry położony jest na wysokości 836 metrów nad poziomem morza. Ostatecznie termin wyznaczono na 20 stycznia.

– Na tę chwilę zostały do zrobienia dwa elementy, to jest siatka zabezpieczająca na wejściu i monitoring, czyli zamontowanie kilkunastu kamer, które będą monitorowały obszary leśne, bo to jest jeden z celów tej inwestycji – powiedział mi wicestarosta wałbrzyski Mirosław Lech.

Wszystkie prace mają się zakończyć do 20 stycznia. Potem przez kilkanaście dni będą trwały odbiory. Wszystko wskazuje na to, iż w czasie ferii, które, przypomnę, dla uczniów z Dolnego Śląska rozpoczynają się w lutym, wieża już będzie otwarta.

– Na wieżę Dzikowiec można wejść z kilku kierunków. Na pewno można wejść od Grząd, Lesistej, można wejść od Boguszowa-Gorców. Szlaków turystycznych na wieżę jest sporo. Dodatkowo myślę, iż też Urząd Miejski w Boguszowie-Gorcach będzie widział w tej wieży jakąś atrakcję turystyczną i uruchomi częściej, iż tak powiem, wyciąg na górę Dzikowiec.

Budowa wieży na położonym na styku trzech gmin Dzikowcu kosztowała wałbrzyskie starostwo 6 milionów złotych. Dzięki temu, iż podciągnięto do niej, nie bez kłopotów, zasilanie i światłowód, będzie pełniła też funkcję monitoringu przeciwpożarowego i przekaźnika telekomunikacyjnego. Wliczając w to poniemiecką wieżę na Chełmcu, to piąta wieża widokowa, jaką będą mogli odwiedzać turyści w tej części Sudetów.

Idź do oryginalnego materiału