Komu od 1 września przysługuje prawo do bezpłatnych leków

1 rok temu
Zdjęcie: Fot. Freepik


Od 1 września dzieci, które nie ukończyły 18 lat i osoby, które przekroczyły 65 rok życia mogą, po spełnieniu określonych warunków, otrzymać bezpłatne leki. Prawo do takich leków przysługuje pacjentom, którym lekarz wystawił receptę nie wcześniej niż 30 sierpnia – przekazało w środę (13 września) Ministerstwo Zdrowia.

Bezpłatne leki z odpowiednim kodem na recepcie

Rzecznik resortu Iwona Kania przypomniała w komunikacie, iż recepta musi zawierać odpowiedni kod: kod „S” – w przypadku recept wystawianych dla seniorów i kod „DZ” – w przypadku recept wystawianych dla dzieci i młodzieży.

Zaznaczyła, iż kod „S” i „DZ” nie może być uzupełniony na etapie realizacji recepty.

Dalsza część tekstu pod tweetem

Przypominamy, iż prawo do #BezpłatneLeki przysługuje seniorom 65+ oraz dzieciom i młodzieży 18-, którym lekarz wystawił receptę nie wcześniej niż 3?0? sierpnia. Taka recepta musi mieć odpowiedni kod: „S” lub „Dz”. Można ją realizować od 1? września. pic.twitter.com/zmV5NCcdIv

— Ministerstwo Zdrowia (@MZ_GOV_PL) September 13, 2023

Więcej leków dla seniorów i nowa lista leków dla dzieci i młodzieży

Resort podnosi, iż bezpłatne są leki, które dotychczas podlegały częściowej refundacji.

– W wykazie jest większa niż dotychczas liczba leków dostępnych dla seniorów (3789 pozycji) oraz nowa lista leków dla dzieci i młodzieży (2825 pozycji)

– wskazało MZ.

Ministerstwo przekazało, iż recepty bez kodów „S” i „DZ” są realizowane na zasadach obowiązujących przed 30 sierpnia 2023 r.

Wykaz bezpłatnych leków

Wykaz bezpłatnych leków dla osób 65+ i 18- znajduje się na stronie internetowej ministerstwa zdrowia pod adresem >>www.gov.pl/web/zdrowie.

Warunki otrzymania darmowego leku

Pacjent może otrzymać lek z wykazu bezpłatnie, jeżeli zostaną spełnione określone warunki. Warunkiem jest m.in. to, by lekarz zdiagnozował u pacjenta schorzenie, które zawiera się w zakresie wskazań objętych refundacją dla danego leku. Nieodpłatną receptę wystawia lekarz lub pielęgniarka uprawnieni do wypisana bezpłatnych leków. Wiek pacjenta musi zostać zweryfikowany np. poprzez numer PESEL. Na recepcie w rubryce „kod uprawnień dodatkowych pacjenta” lekarz wpisuje „DZ” w przypadku pacjentów poniżej 18. roku życia, albo „S” w przypadku pacjentów powyżej 65. roku życia.

Wprowadzenie bezpłatnych leków dla seniorów od 65. roku życia i dla dzieci do lat 18 zapowiadał w połowie maja wicepremier, szef PiS Jarosław Kaczyński podczas konwencji „Programowy Ul Prawa i Sprawiedliwości”.

Polecamy

KRAJ I ŚWIAT

Bezpłatna wypożyczalnia sprzętu dla niepełnosprawnych już otwarta. Rząd podał szczegóły funkcjonowania

5 września 2023

Osoby z niepełnosprawnościami za pośrednictwem PFRON mogą korzystać z wypożyczalni potrzebnego im sprzętu. Kupiono 14 tys. jednostek różnych urządzeń za...

Czytaj więcej

Długie stosowanie antybiotyków wpływa na zdrowie psychiczne

19 sierpnia 2023

Aspartam „potencjalnie rakotwórczy”, ale można go spożywać

16 lipca 2023

Wysokoefektywne leki na SM dostępne od lipca. Dwa preparaty będą dostępne dla większej grupy chorych

29 maja 2023

Czy cukier uzależnia jak kokaina? Są najnowsze badania

12 marca 2023
Idź do oryginalnego materiału