Komisja Europejska wzywa Polskę i 25 innych państw do działania w sprawie przepisów o OZE

enerad.pl 2 dni temu

Brak notyfikacji OZE: KE rozpoczyna procedurę wobec większości państw UE

Komisja Europejska poinformowała w czwartek, 24 lipca 2025 r., o uruchomieniu formalnej procedury naruszenia prawa unijnego wobec 26 państw członkowskich Unii Europejskiej. Wśród nich znalazła się także Polska. Jedynym państwem, które w terminie do 21 maja przekazało Komisji pełne informacje o implementacji dyrektywy OZE, jest Dania.

Wśród objętych procedurą państw są m.in. Niemcy, Francja, Włochy, Hiszpania czy Szwecja, co oznacza, iż problem opóźnień ma charakter systemowy i dotyczy większości wspólnoty.

Nowa dyrektywa OZE – ambitne cele i trudna implementacja

Nowelizacja dyrektywy dotyczącej promowania energii ze źródeł odnawialnych (tzw. RED III) zakłada zwiększenie udziału OZE we wszystkich sektorach – od elektroenergetyki, przez ciepłownictwo, po transport i przemysł. Dokument wprowadza także mechanizmy wsparcia dla odnawialnego wodoru i bioenergii oraz promuje integrację sektorową poprzez elektryfikację.

Z perspektywy KE, szybkie i skuteczne wdrożenie przepisów ma najważniejsze znaczenie dla realizacji unijnego celu redukcji emisji gazów cieplarnianych o co najmniej 55% do 2030 r. w tej chwili ponad 75% emisji pochodzi z sektora energetycznego.

Polska w gronie opóźnionych – konsekwencje i możliwe scenariusze

Polska, podobnie jak większość państw UE, nie przekazała do tej pory wymaganych informacji o transpozycji przepisów RED III do krajowego porządku prawnego. jeżeli w ciągu dwóch miesięcy nie złoży satysfakcjonującej odpowiedzi, KE może przejść do kolejnego etapu postępowania – wezwania do usunięcia uchybienia, a następnie skierowania sprawy do Trybunału Sprawiedliwości UE.

Wdrożenie dyrektywy jest także warunkiem dla uruchamiania części środków z polityki spójności oraz planów odbudowy. Opóźnienia mogą więc przełożyć się nie tylko na kwestie klimatyczne, ale również finansowe.

Zobacz również:
  • Komisja Europejska wprowadza nowe zasady pomocy: aż 200 mln euro na czysty przemysł
  • Komisja Europejska wybrała 13 projektów strategicznych poza UE. Europa chce zmniejszyć zależność od importu surowców
  • Unijne cele efektywności energetycznej na 2030 rok zagrożone. „Luka wielkości Belgii” – alarmuje Komisja

Źródło: PAP

Idź do oryginalnego materiału