Komisja Europejska przeznaczyła 86 milionów euro na nowe Strategiczne Projekty Zintegrowane koncentrujące się na poprawie jakości i dostępności wody, oczyszczaniu zanieczyszczonych rzek, usprawnieniu ochrony przeciwpożarowej i przeciwpowodziowej oraz redukcji emisji gazów cieplarnianych. Finansowanie to wesprze projekty przyznane w ramach naboru wniosków z 2023 roku, które mają pomóc Europie stać się kontynentem neutralnym klimatycznie do 2050 roku.
Wybrane projekty są zlokalizowane w Danii, Estonii, Polsce, Słowenii i Islandii. Pomogą one władzom krajowym, regionalnym i lokalnym we wdrażaniu krajowego i europejskiego prawodawstwa w zakresie ochrony środowiska i klimatu.
Oczekuje się, iż projekty zmobilizują znaczące dodatkowe inwestycje z innych źródeł finansowania UE, w tym z funduszy rolnych, strukturalnych, regionalnych i badawczych, a także z funduszy krajowych i inwestycji sektora prywatnego.
Projekty w poszczególnych krajach
Dania: Projekt LIFE ACT łączy 27 gmin w celu intensyfikacji lokalnych planów działań na rzecz klimatu. Otrzymując wsparcie w wysokości 28,4 mln euro (z czego UE zapewni 17 mln euro), projekt ten zmniejszy emisję CO₂ w gminach o 75% i uczyni 2900 km linii brzegowej bardziej odporną na zmiany klimatu do 2050 roku.
Estonia: Projekt LIFE SIP WET-EST koncentruje się na poprawie jakości wody. Przy wsparciu w wysokości 29,9 mln euro (z czego UE zapewni 17,9 mln euro), projekt zabezpiecza przyszłość dorzecza zachodniej Estonii poprzez kontrolę zanieczyszczeń, odbudowę ekosystemów i zmniejszenie ryzyka związanego z suszami i powodziami.
Polska: Kraj otrzyma budżet w wysokości 21,9 mln euro (z czego UE zapewni 13,1 mln euro) na rozwiązanie głównych wyzwań związanych z recyklingiem i składowiskami odpadów w województwie pomorskim. 31 partnerów projektu, w tym samorząd województwa, gminy i uczelnie, wyznaczyło ambitny cel 65% recyklingu przy jednoczesnym dążeniu do ograniczenia odpadów składowanych do 10% do 2035 roku.
Słowenia: Projekt LIFE4ADAPT pomoże Słowenii lepiej przygotować się na susze, pożary lasów i powodzie, które dotknęły kraj w ostatnich latach. Finansowanie w wysokości 26,5 mln euro (z czego UE zapewni 14,2 mln euro) pomoże Centrum Usług Klimatycznych i Portalowi Klimatycznemu kraju w finansowaniu nowych sposobów zarządzania ryzykiem klimatycznym i uruchamianiu programów edukacyjnych.
Islandia: Projekt LIFE ICEWATER łączy agencje rządowe, badaczy i gminy w celu poprawy jakości wody. Przy wsparciu w wysokości 39,6 mln euro (z czego UE zapewni 23,8 mln euro), projekt promuje zrównoważone wykorzystanie wody i zmniejsza presję na najważniejsze zasoby.
Program prac LIFE na lata 2025-2027
Komisja przyjęła również dzisiaj program prac dotyczący wdrażania programu LIFE w latach 2025-2027. Określa on najważniejsze strategie, działania i możliwości finansowania mające na celu wspieranie transformacji Europy w kierunku czystej, opartej na obiegu zamkniętym, konkurencyjnej i odpornej na zmiany klimatu gospodarki. Program prac ustanawia ogólny budżet w wysokości 2,3 mld euro na projekty zajmujące się gospodarką o obiegu zamkniętym, zerowym zanieczyszczeniem, przyrodą i różnorodnością biologiczną, łagodzeniem zmian klimatu i adaptacją do nich oraz czystą energią.
Finansowanie dla pięciu Strategicznych Projektów Zintegrowanych ogłoszonych dzisiaj jest częścią szerszego budżetu w wysokości 5,43 mld euro przydzielonego na program LIFE w ramach Wieloletnich Ram Finansowych 2021-2027. Nabór wniosków LIFE 2025 ma zostać opublikowany na portalu Funding & tender opportunities 24 kwietnia 2025 r.
Żródło: Komisja Europejska