Kolejni radni popierają pomysł budowy parkingu z basenem przy Hotelu Binkowski

8 miesięcy temu
Zdjęcie: Kolejni radni popierają pomysł budowy parkingu z basenem przy Hotelu Binkowski


Kieleccy radni po raz kolejny jednogłośnie powiedzieli „tak” dla zamiany miejskich dziełek na wyremontowane mieszkania.

Członkowie Komisji Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska jednogłośnie pozytywnie zaopiniowali projekt uchwały, zakładającej wyrażenie zgody na zamianę trzech zabudowanych miejskich działek przy al. Na Stadion i ul. Husarskiej na 19 mieszkań rozlokowanych na obszarze całego miasta. Nie zabrakło jednak pytań o potencjalne wycinki drzew oraz szczegóły zagospodarowania tego terenu.


Jak informowaliśmy, uchwała jest związana z wnioskiem złożonym do władz miasta przez właścicieli Hotelu Binkowski. Zgodnie z ich propozycją w miejscu trzech nieruchomości należących do gminy i położonych przy al. Na Stadion oraz ul. Husarskiej ma być wybudowany dwupoziomowy podziemny parking z letnimi basenami zewnętrznymi. Inwestor w zamian proponuje przekazanie miastu 19 lokali mieszkalnych rozlokowanych w różnych częściach Kielc.

Anna Myślińska, przewodnicząca komisji oraz radna z klubu Koalicji Obywatelskiej podkreśla, iż propozycje inwestora mimo iż są atrakcyjne, nie powinny przesłaniać tak ważnych kwestii, jak ochrona lokalnej przyrody.

– Radni o tych pomysłach dowiedzieli się raptem dwa tygodnie temu. Jest to nowe rozwiązanie. Z pewnością będziemy o tym dyskutować jeszcze w czasie sesji. Ważne jest to, iż pojawią się nowe miejsca parkingowe, a wraz z nim oznaczenia dróg i zakazy parkowania w lesie, który nie będzie już rozjeżdżany. Pozostaje mieć nadzieję, iż uda się wynegocjować porozumienie, tak by w Kielcach powstawały nowe miejsca pracy oraz atrakcje przyciągające turystów – mówi.


Radna wskazuje, iż o wiele więcej wątpliwości budzi kwestia dzierżawy terenu położonego w pobliżu wejścia do hotelu.

– Jest to tylko lub aż 10 lat. Temat bez wątpienia powinien zostać rozwinięty. Na co liczę w kolejnych dyskusjach na forum rady miasta. Bo co dalej po tym czasie? Wykup nieruchomości od miasta, a może kolejne przedsięwzięcia. Warto jednak mieć na uwadze, iż dzięki tej inwestycji, na terenie dawnego basenu leśnego powstaną nowe odkryte obiekty. Mają być ogólnodostępne oraz biletowane i niepołączone z basenami tropikalnymi. Jest to tym istotniejsze, iż w tej chwili w Kielcach mamy tylko jedną odkrytą pływalnię przy ul. Szczecińskiej. A jak dobrze wiemy obiekt ten wymaga remontu – zauważa Anna Myślińska.

Marcin Stępniewski, szef klub Prawa i Sprawiedliwości również uważa, iż przedstawione przez inwestora projekty są interesujące. Zdaniem radnego wskazane jest jednak zwrócenie szczególnej uwagi na zachowanie w stanie nienaruszonym okolicznej przyrody.

– Są to rozwiązania, które wprost wpłyną na poprawę życia osób żyjących w budynkach należących do miasta. Inwestor chce przekazać miastu 19 mieszkań, które mają większą wartość niż nieruchomości będące własnością samorządu. Z informacji przekazanych przez komisję mieszkaniową wynika, iż warunki życia tych ludzi są trudne. Dlatego propozycję inwestora pod tym względem należy ocenić pozytywnie. Jednak równie istotne jest też i to, iż właściciele hotelu chcą wybudować nowe obiekty, które przyciągną jeszcze więcej turystów nie tylko z regionu, ale też z kraju. Są to nie tylko baseny, ale też lodowisko – ocenia.

– Jednakże należy zachować szczególną ostrożność, tak by środowisko naturalne nie ucierpiało oraz aby dostępność lasu była przez cały czas jak największa. Jest to cenny obszar, który powinien być dostępny dla wszystkich – dodaje Marcin Stępniewski.

Radni z Komisji Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska pozytywnie zaopiniowali także projekt uchwały dotyczącej przekazania w 10-letnią bezprzetargową dzierżawę dla Hotelu Binkowski leśnej działki zlokalizowanej przy al. Na Stadion o powierzchni ponad 8,2 tys. m/kw. W projekcie uchwały zapisano, iż na wydzierżawionym terenie ma powstać infrastruktura rekreacyjna, czyli sieć alejek. Zimą będą one pełniły formę lodowiska z iluminacjami, z kolei latem – strefy dla rolkarzy. Miasto dzięki dzierżawie rocznie ma uzyskać przeszło 10,1 tys. zł. Teren nie posiada miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego.

W tym przypadku głos za oddało czterech radnych Prawa i Sprawiedliwości: Marcin Stępniewski, Wiesław Koza, Tadeusz Kozior oraz Arkadiusz Ślipikowski. Od głosu wstrzymała się jedynie Anna Myślińska – KO.

Obie uchwały znajdą się w porządku obrad czwartkowej sesji rady miasta, 11 stycznia.

Idź do oryginalnego materiału