Kolejne zmagania z polszczyzną za nami

5 godzin temu

Kim jest sigma, co oznacza i jak się pisze słowo chwacki, i czy w klasie jest dwadzieścia cztery czy dwadzieścioro czworo dzieci? Z tymi oraz innymi zagadkami językowymi zmierzyli się uczestnicy VI edycji konkursu pt. „Polszczyzna bez tajemnic – ile wiesz o swoim języku”. Wydarzeniu towarzyszyło spotkanie z prof. Katarzyną Kłosińską, która opowiadała o ciekawostkach językowych.

Konkurs zorganizowany przez Powiat Stalowowolski odbył się 10 maja, a partnerami wydarzenia były: Biblioteka Pedagogiczna w Tarnobrzegu Filia w Stalowej Woli przy Podkarpackim Zespole Placówek Wojewódzkich w Rzeszowie oraz Miejska Biblioteka Publiczna im. Melchiora Wańkowicza w Stalowej Woli.

Jak co roku, uczestnicy konkursu musieli zmierzyć się z 21 pytaniami z gramatyki, ortografii oraz interpunkcji, które przygotowały Anna Garbacz oraz Bernadeta Burdzy-Drozd. W tym roku rywalizacja była bardzo wyrównana, czego najlepszym dowodem jest fakt, iż przyznano aż 5 wyróżnień, które zdobyli: Justyna Gregorowicz, Andrzej Winiarczyk, Marcin Ogonowski, Sylwia Jarmuziak oraz Szymon Sojka. Lepiej wypadli tylko laureaci, a są nimi:

I miejsce: Marta Dobrzańska (20 punktów)

II miejsce: Karolina Badowicz (18 punktów)

III miejsce: Aleksander Koper (17 punktów)

Laureaci otrzymali nagrody finansowe ufundowane przez Powiat Stalowowolski, a ich łączna pula wyniosła 4 000 zł. Dodatkowo, w ich ręce trafiły również bony podarunkowe do sklepów sieci Empik, ufundowane przez Bibliotekę Pedagogiczną w Tarnobrzegu Filię w Stalowej Woli przy Podkarpackim Zespole Placówek Wojewódzkich w Rzeszowie. Oprócz tego, Biblioteka Pedagogiczna ufundowała również nagrody książkowe dla uczestników konkursu, którzy zdobyli w nim wyróżnienia. Nagrody laureatom oraz osobom wyróżnionym wręczali: Paulina Miśko – wiceprzewodnicząca Rady Powiatu Stalowowolskiego, Małgorzata Fajt – dyrektor Biblioteki Pedagogicznej w Tarnobrzegu, a także gość specjalny wydarzenia – prof. Katarzyna Kłosińska.

Jej obecność nie była przypadkowa, ponieważ stałą częścią tego wydarzenia są spotkania z ciekawymi gośćmi – językoznawcami i literaturoznawcami. W tym roku na zaproszenie samorządu powiatowego do stalowowolskiej MBP zawitała właśnie prof. Katarzyna Kłosińska – językoznawczyni, pracownik naukowy w Instytucie Języka Polskiego Wydziału Polonistyki Uniwersytetu Warszawskiego, która wraz ze współpracownikami tworzy słownik najnowszych wyrazów w Obserwatorium Językowym Uniwersytetu Warszawskiego. Od 2019 r. jest przewodniczącą Rady Języka Polskiego przy Prezydium PAN.

Co ciekawe, spotkanie z prof. Kłosińską nie miało charakteru typowego wykładu, a bardziej był to quiz i dyskusja, ponieważ jego uczestnicy wspólnie z gościem zastanawiali się nad znaczeniem oraz pochodzeniem wielu słów oraz popularnych powiedzeń, np.: skąd się wzięły słowa „krzywda” lub „kibic”, a także takie zwroty jak „krokodyle łzy” czy „nie wylewać za kołnierz”. Słuchacze dowiedzieli się też m.in., iż słowo „chytry” pochodzi od czasownika „chwytać”, a „pośladek” dawniej oznaczał „potomka”. Wspólnie doszli również do wniosku, iż pisząc „kobieto, puchu marny”, Adam Mickiewicz miał na myśli ulotność niewieścich uczuć.

Wydarzenie objęli patronatem Ryszard Andres – przewodniczący Rady Powiatu Stalowowolskiego, a także starosta stalowowolski Janusz Zarzeczny.

Idź do oryginalnego materiału