Kogo spotkamy na Kongresie Energetyki Rozproszonej?

3 godzin temu
Zdjęcie: Kogo spotkamy na Kongresie Energetyki Rozproszonej?


Już 28-30 października odbędzie się druga edycja Kongresu Energetyki Rozproszonej, organizowana przez Akademię Górniczo-Hutniczą w Krakowie. W krakowskim Centrum Kongresowym ICE spotkają się przedstawiciele nauki, biznesu i administracji, by wspólnie wytyczyć kierunki polskiej transformacji energetycznej.

Eksperci na tle wyzwań

Wśród prelegentów Kongresu znajdują się najważniejsze osobistości, takie jak Maciej Bando, Rafał Gawin czy Grzegorz Onichimowski, którzy podzielą się doświadczeniami w rozwijaniu energetyki rozproszonej. Ich obecność podkreśla rangę wydarzenia oraz daje nadzieję na konkretne rozwiązania w zakresie transformacji energetycznej, szczególnie na poziomie lokalnym.

Polska ma potencjał, by stać się ważnym uczestnikiem rynku zielonej energii, ale przed nią wiele wyzwań. Niezbędna jest spójna strategia wspierająca procesy w elektroenergetyce, ciepłownictwie, transporcie i energetyce przemysłowej. Podczas Kongresu plany rządu w tych obszarach przedstawią wiceministrowie z Ministerstwa Klimatu i Środowiska oraz Ministerstwa Rozwoju i Technologii.

O pozytywnych zmianach opowiedzą uznani eksperci, w tym Jerzy Buzek, Elżbieta Bieńkowska i Joanna Maćkowiak-Pandera. Głos operatorów sieci dystrybucyjnych będą reprezentować Maciej Mróz, Agnieszka Okońska oraz inni. Ich wiedza i doświadczenie są najważniejsze dla konstruktywnego dialogu o przyszłości energetyki rozproszonej.

Technologie i innowacje dla transformacji

Wdrażanie innowacji technologicznych i organizacyjnych jest najważniejsze dla przyszłości transformacji. Potrzebujemy elastycznych i inteligentnych systemów elektroenergetycznych, które umożliwią rozwój rozproszonych źródeł energii. O tym mówi prof. Zbigniew Hanzelka z AGH. W obszarze nowych rozwiązań technologicznych wypowiedzą się także wiceministrowie oraz dyrektor Narodowego Centrum Badań i Rozwoju. Wizji Polski po transformacji poświęcona zostanie odrębna sesja, której przewodniczyć będzie Edwin Bendyk.

Ekonomia i finansowanie transformacji

Czy transformacja energetyczna może być szansą dla gospodarki? Inwestycje w zielone technologie mogą generować nowe miejsca pracy i wprowadzać wartość dodaną dla gospodarki. kooperacja nauki, biznesu i administracji jest kluczowa dla opracowywania optymalnych strategii rozwoju gospodarczego w Polsce, co podkreśla prof. Łukasz Lach. Aby taki scenariusz się zrealizował, konieczne jest zaangażowanie prywatnego kapitału. Tomasz Mironczuk z BOŚ zwraca uwagę na potrzebę systemowych rozwiązań finansowych dla projektów energetycznych. W dyskusji wezmą udział m.in. wiceminister finansów oraz prezesi funduszy i agencji rozwoju.

Siły sprawcze transformacji

Efektem Kongresu będą wyniki warsztatów organizacji zaangażowanych w rozwój energetyki rozproszonej. Ich liderzy opracują wspólne stanowisko w obliczu wyzwań dla sektora. Udział wiceministra Motyki umożliwi omówienie perspektyw realizacji postulatów. Albert Gryszczuk z Krajowej Izby Klastrów Energii i OZE podkreśla, iż celem jest nie tylko zrozumienie trudności, ale także opracowanie konkretnych rozwiązań akceptowanych przez decydentów i lokalne społeczności.

Samorządy terytorialne odgrywają kluczową rolę w transformacji. Olgierd Dziekoński z Fundacji Miasto wskazuje na potrzebę instytucjonalnej siły sprawczej dla realizacji transformacji w energetyce zdecentralizowanej. Wśród samorządowców obecnych na Kongresie będą m.in. Prezydent Krakowa i Marszałek Województwa Małopolskiego.

Kluczowe pytania na przyszłość

W obliczu rosnącego znaczenia zielonej energii i decentralizacji systemu elektroenergetycznego, Kongres staje się platformą dyskusji o polskim obliczu transformacji energetycznej. Uczestnicy będą musieli odpowiedzieć na najważniejsze pytania dotyczące postępów w realizacji celów klimatycznych, konkurencyjności gospodarki, efektywności inwestycji oraz poparcia społecznego.

Nadchodzi czas działań, ale przed ich rozpoczęciem konieczne jest wytyczenie reguł gry, które maksymalizują szanse na sukces.

PATRONI I PARTNERZY II Kongresu Energetyki Rozproszonej „Lokalna energia dla przyszłości”:

Miasto Gospodarz: Kraków

Region Gospodarz: Województwo Małopolskie

Link do rejestracji znajduje się na stronie: https://kongres.energetyka-rozproszona.pl/rejestracja/

Idź do oryginalnego materiału