Kolejna inwestycja Powiatu Tatrzańskiego dobiega końca. Chodzi o realizację zadania pn.: „Budowa kładki pieszo – jezdnej na potoku Młyniska wraz z dojazdami przy Zespole Szkół Budowlanych w Zakopanem”.
Na wykonanie zadania podpisana została umowa z Firmą Budowlano – Usługową ECO-STAN z siedzibą w Białym Dunajcu. Całkowity koszt zadania wynosi 1 450 000,00 zł, w tym uzyskane dofinansowanie z Rządowego Funduszu Polski Ład: Program Inwestycji Strategicznych wynosi 1 377 500,00 zł.
W ramach zadania wykonano roboty budowlane polegające na rozbiórce istniejącej kładki dla pieszych i budowie nowej kładki pieszo – jezdnej, która zapewni bezpieczne dojście i dojazd do Zespołu Szkół Budowlanych w Zakopanem od strony ul. Kasprusie.
Kładka pieszo – jezdna została zaprojektowana na obciążenia klasy C tj. 30 ton, a więc umożliwia przejazd nie tylko dla pracowników szkoły, nauczycieli i pozostałych osób indywidualnych, ale również dla służb ratowniczych i pojazdów komunalnych obsługujących budynki szkoły.
To jest pierwszy etap większej inwestycji. Następnym etapem będzie budowa dodatkowego budynku dla szkoły budowlanej, w którym znajdą się warsztaty, aula, dodatkowe sale lekcyjne – mówi Piotr Bąk, starosta tatrzański.
Starostwo powiatowe w Zakopane, jako organ prowadzący dla Zespołu Szkół Budowlanych, ma już gotową koncepcję budowy w trzech wariantach.
Obecny budynek szkoły jest zabytkowy, jest w rejestrze zabytków. To jest jedna z najstarszych szkół technicznych w Polsce. Tego budynku nie można przebudować, rozbudować, choćby trudno go dostosować do wymagań współczesności. Na zamontowanie zwykłego gniazdka trzeba mieć zgodę konserwatora zabytków – mówi starosta tatrzański.
Ale z drugiej strony to miejsce jest niezwykle cenne. To jest cała ta 150-letnia tradycja zakopiański budowlanki i Szkoły Przemysłu Drzewnego. I trudno tą tradycję przenosić dzisiaj w inne miejsce, na obrzeża Zakopanego. Skoro nie można już w tym starym budynku nic zrobić, dobudujemy drugi obiekt, który uzupełni te funkcje, których w starym budynku brakuje.
Zanim jednak prace budowlane się rozpoczną, konieczne są uzgodnienia ze służbami ochrony zabytków. Konieczna jest także zmiany miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego.
Mam nadzieję, iż w następnych latach będziemy postępować dalej – dodaje starosta.
Starostwo Powiatowe w Zakopanem/fb