Kinga Gajewska spóźniona o 392 dni. „Niedopełnienie ciążącego na pośle obowiązku”

news.5v.pl 6 godzin temu

Sprawa majątku Kingi Gajewskiej nie znika z nagłówków mediów. Posłanka Koalicji Obywatelskiej zamieściła w poniedziałek zaktualizowany rejestr poselskich korzyści majątkowych. Złożone wcześniej przez parlamentarzystkę dokumenty wskazywały, iż pomiędzy sierpniem a listopadem 2023 r. weszła w posiadanie domu wartego 700 tys. zł. Teraz przyznała, iż otrzymała go od rodziców w formie darowizny.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Z analiz przeprowadzonych przez dziennikarzy Wirtualnej Polski wynika, iż „11 sierpnia 2023 r. w kancelarii notariuszki Izabelli Olszewskiej posłanka Koalicji Obywatelskiej Kinga Gajewska podpisała ze swoimi rodzicami umowę darowizny dotyczącą wspomnianego domu w Błoniu”.

392 dni za późno. Kinga Gajewska odpiera zarzuty

Od tego dnia miała 30 dni na wpisanie darowizny do rejestru korzyści, który prowadzi marszałek Sejmu. W poprzedniej kadencji była nim Elżbieta Witek. Zgodnie bowiem z art. 35a o ustawy wykonywaniu mandatu posła i senatora „wszystkie zmiany danych objętych rejestrem należy zgłosić nie później niż w ciągu 30 dni od dnia ich zaistnienia”.

Posłanka KO nie dopełniła wówczas tego obowiązku, a uczyniła to dopiero kilka dni temu, 7 października 2024 r., czyli po 392 dniach. Gajewska zapewnia, iż nie złamała prawa. — Rejestr uzupełniłam z własnej wiedzy, inicjatywy. Ani sejmowa komisja, ani służby państwowe kontrolujące nasze oświadczenia, nie wzywały mnie w celu uzupełnienia tych wiadomości. Uznałam jednak, iż dla czystości sytuacji należy to uzupełnić — mówi posłanka KO w rozmowie z WP.

Rejestr korzyści. Minister Bodnar napisał pismo do marszałka

WP przypomina, iż zdarzenie to jest o tyle znamienne, iż 9 października Prokurator Generalny Adam Bodnar zwrócił się o uchylenie immunitetu posła Prawa i Sprawiedliwości Łukasza Mejzy z powodu identycznego zaniechania. W piśmie Bodnara można przeczytać, iż jeden z zarzutów dotyczy „niedopełnienia ciążącego na funkcjonariuszu publicznym, pośle na Sejm RP, obowiązku w zakresie zgłoszenia wymaganych informacji, o jakich mowa w art. 35a ustawy o wykonywaniu mandatu posła i senatora do prowadzonego przez Marszałka Sejmu RP Rejestru Korzyści”.

Idź do oryginalnego materiału