Sala konferencyjna do organizowania różnych spotkań i projekcji, kameralna sala czytelni do poznawania na miejscu dokumentów, a przede wszystkim pomieszczenia do przechowywania zarchiwizowanych dokumentów – to główne zadania nowego budynku kieleckiej delegatury Instytutu Pamięci Narodowej.
Nową siedzibę, która została postawiona obok dawnej, niefunkcjonalnej i mieszczącej się w willi po byłym sekretarzu partii komunistycznej oddano dziś (piątek, 7 czerwca) uroczyście do użytku. Będzie stanowić dodatkową przestrzeń do pracy i gromadzenia archiwów.
Uczestniczący w uroczystości prezes Instytutu Pamięci Narodowej Karol Nawrocki podkreślał rolę kolejnych naczelników delegatury: Leszka Bukowskiego, Doroty Koczwańskiej-Kality i Roberta Piwko w przekształceniu kieleckiej placówki w znaną w Polsce instytucję badającą trudne i niejednoznaczne zdarzenia z najnowszej historii Polski, dziejące się na Ziemi Świętokrzyskiej.
Naczelnik kieleckiej delegatury IPN Robert Piwko zapewnił, iż nowa siedziba jest traktowana jako kolejne narzędzie do wypełniania ustawowych zadań Instytutu. Po okresie opracowywania materiałów dawnych służb specjalnych, teraz będzie gromadzić głównie dokumenty przekazane przez darczyńców.
Podczas uroczystości podpisano dokument przekazania dokumentów związanych z działalnością konspiracyjną w czasie II wojny światowej Wandy Madejczyk „Ady”.
Siedzibę można zwiedzać do godziny 19.00, na miejscu czynny jest też piknik wojskowy.