Katastrofa posmoleńska. Kto rozbił Polskę – znakomita książka Grzegorza Rzeczkowskiego

7 miesięcy temu

Książka Grzegorza Rzeczkowskiego, reportera “Newsweeka”, zatytułowana “Katastrofa posmoleńska. Kto rozbił Polskę”, rzuciła nowe światło na trwające od lat debaty dotyczące katastrofy smoleńskiej oraz jej wpływu na politykę wewnętrzną Polski. Autor analizuje nie tylko przebieg katastrofy, ale przede wszystkim skutki polityczne, które wywołała.

Według Rzeczkowskiego, katastrofa smoleńska stała się pretekstem do politycznej walki, której centralnym punktem były działania Prawa i Sprawiedliwości (PiS) pod kierunkiem Antoniego Macierewicza. Partia ta, zdaniem reportera, nie cofnęła się przed niczym, by doprowadzić do upadku swojego głównego rywala politycznego, Platformy Obywatelskiej (PO), choćby jeżeli oznaczało to niezamierzone współdziałanie z rosyjskimi wpływami, które według autora miały na celu osłabienie rządu i rozłam społeczny w Polsce.



Chcesz czytać więcej wewnętrznych informacji ze świata polityki i mediów? Prosimy o obserwowanie naszego profilu na Facebooku oraz na Twitterze. Proszę o lajkowanie i podawanie dalej naszych wpisów - w ten sposób możemy zrobić dla Ciebie więcej.


Rzeczkowski szczególnie krytycznie ocenia działalność podkomisji MON, której zadaniem było ponowne zbadanie przyczyn katastrofy. Pomimo wydania milionów złotych, przeprowadzenia ekshumacji i ekspertyz, efekty tych działań określa jako marginalne, a raport techniczny uważa za dokument o wartości jedynie propagandowej.

Kluczowym momentem, który autor przytacza jako symboliczne zwieńczenie politycznej strategii PiS, jest wypowiedź Jarosława Kaczyńskiego podczas miesięcznicy smoleńskiej w 2018 roku. Przyznał on, iż chociaż partia nie osiągnęła wszystkiego (nie udowodniła zamachu ani nie wskazała sprawców), to jednak osiągnęła swój polityczny cel – postawienie pomników na Placu Piłsudskiego. Rzeczkowski interpretuje to jako manifestację symbolicznego podboju przez PiS, dokonanego bez szerokiej debaty publicznej i z naruszeniem prawa.

W dalszej perspektywie, Rzeczkowski podkreśla konieczność przekroczenia symbolicznej granicy, jaką stanowią pomniki smoleńskie. Podnosi, iż przyszłe działania powinny koncentrować się na rzetelnym dochodzeniu do prawdy o katastrofie oraz na rozliczeniu osób, które nadużywały władzy, forsując niepotwierdzone teorie zamachowe.

Grzegorz Rzeczkowski wyraża przekonanie, iż choć proces uzdrawiania podzielonego przez katastrofę kraju będzie trudny, jest możliwy do osiągnięcia. Wszystko zależy od woli społecznej i politycznej, której determinacja będzie kluczem do ostatecznego rozwiązania problemów, które narosły wokół katastrofy smoleńskiej. W tej książce autor stawia trudne pytania o przyszłość Polski, a jej lektura jest zaproszeniem do refleksji nad skutkami politycznego wykorzystania tragedii narodowej.

Pozycja ze wszech miar godna polecenia!

Idź do oryginalnego materiału