Katar ostrzega iż odetnie gaz. Powodem CSDDD

7 godzin temu

Katar ostrzega przed możliwym wstrzymaniem dostaw skroplonego gazu ziemnego (LNG) do państw Unii Europejskiej – alarmują światowe media. Powodem jest unijna dyrektywa o należytej staranności (CSDDD), która ma zobowiązywać największe firmy do monitorowania i eliminowania naruszeń praw człowieka oraz szkód środowiskowych w swoich łańcuchach dostaw.

Katar reaguje na nowe unijne przepisy

W liście z 21 maja 2025 roku, skierowanym do rządu Belgii, katarski minister energii Saad al-Kaabi skrytykował regulacje zawarte w Corporate Sustainability Due Diligence Directive (CSDDD). Dyrektywa ta zobowiązuje duże przedsiębiorstwa działające na terenie Unii Europejskiej do podejmowania działań w zakresie praw człowieka i ochrony środowiska w całym łańcuchu dostaw – również poza granicami UE.

– Mówiąc wprost: jeżeli nie zostaną wprowadzone dalsze zmiany do CSDDD, Państwo Katar i QatarEnergy będą zmuszone poważnie rozważyć skierowanie eksportu LNG oraz innych produktów na rynki poza UE, które oferują bardziej przewidywalne i sprzyjające środowisko biznesowe – napisał al-Kaabi w liście, którego treść ujawnił dziennik Welt am Sonntag.

LNG z Kataru ważne dla Europy

Katar jest w tej chwili trzecim największym dostawcą LNG na świecie, po Stanach Zjednoczonych i Australii. Od rozpoczęcia rosyjskiej inwazji na Ukrainę w 2022 roku, katarski gaz stanowi od 12% do 14% całkowitego importu LNG do Unii Europejskiej. W obliczu kryzysu energetycznego i ograniczenia dostaw z Rosji, LNG z Kataru stał się dla wielu państw UE kluczowym źródłem energii.

Komisja Europejska i państwa członkowskie negocjują zmiany

Jak poinformował rzecznik Komisji Europejskiej, również sama KE otrzymała podobny list od Kataru już 13 maja. w tej chwili trwają negocjacje pomiędzy państwami członkowskimi UE a Parlamentem Europejskim dotyczące kształtu i ostatecznych zapisów dyrektywy o należytej staranności.

– Teraz to do nich należy osiągnięcie porozumienia i przyjęcie zmian w zakresie uproszczeń zaproponowanych przez Komisję – przekazał rzecznik w rozmowie z agencją Reuters.

Cała informacja: RaportCSR.pl

Idź do oryginalnego materiału