Kapsuła czasu wróciła na szczyt kościelnej wieży. W środku znalazły się pamiątki dla potomnych [FOTO/VIDEO]

1 miesiąc temu
Zdjęcie: fot. Dawid Sobczyk


W trakcie prac związanych z remontem hełmu wieży kościoła pw. św. Wacława w Marcinowicach, w kuli wieńczącej wieżę odnaleziono kapsułę czasu z historycznymi dokumentami, banknotami oraz monetami. Przy okazji jej ponownego montażu pozostawiono w niej współczesne rzeczy dla potomnych.

fot. Dawid Sobczyk

Poprzednia kapsuła czasu została odnaleziona 1 października 2024 roku o godzinie 9.36. O znalezisku poinformowano służby konserwatorskie, a kilka dni później w Starostwie Powiatowym w Świdnicy dokonano oględzin metalowej tuby. W jej wnętrzu odkryto rękopisy i dokumenty z lat 1830-1922, regionalne gazety oraz pochodzące w lat 1869-1870 wydawnictwa, w tym książkę „Die lehre von der päpstlichen Unfehlbarkeit für das katholische Volk” z 1870 roku, książkę „Schematismus des Bistums Breslau” z 1869 roku, a także 22 monety z okresu od XVII do połowy XX wieku, w tym jeden srebrny talar i porcelanowy Notgeld, banknoty Notgeld z lat 1917-1921 oraz kartki na żywność.

Podejmując remont wieży mieliśmy nadzieję, iż uda się coś znaleźć i nasze nadzieje się spełniły w 100%. Bardzo się z tego cieszymy i czekamy na wyniki szczegółowych opracowań, których dokonają specjaliści. Myślę, iż jest to bardzo interesujące znalezisko, zwłaszcza w perspektywie nieznanej dotąd bliżej szczegółowej historii kościoła w Marcinowicach. Znalezione dokumenty i rękopisy pozwolą nam tę historię poznać w wielu szczegółach i myślę, iż te szczegóły będą dla nas bardzo interesujące – komentował ks. dr Julian Nastałek, proboszcz parafii św. Wawrzyńca w Śmiałowicach, do której należy kościół filialny w Marcinowicach.

Znalezione przedmioty i dokumenty zostaną zabrane do pracowni konserwatorskiej w Archiwum Państwowym we Wrocławiu w celu wykonania bieżącej konserwacji – informował dr Janusz Gołaszewski, dyrektor Archiwum Państwowego we Wrocławiu. – Jeżeli stwierdzę, iż znalezione monety są zabytkami ruchomymi, a materiały są materiałami archiwalnymi, to winny one – zgodnie z przepisami polskiego prawa – trafić do adekwatnych terytorialnie instytucji. Nie wiem, czy trafią one do Archiwum Państwowego we Wrocławiu, czy do jego oddziału w Kamieńcu Ząbkowickim, czy do archiwum archidiecezjalnego, czy też do archiwum diecezjalnego w Świdnicy – zaznaczał z kolei dr Kamil Pawłowski z wałbrzyskiej delegatury Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków.

1 z 70
fot. UG Marcinowice

W czwartek, 21 listopada na szczycie kościelnej wieży zamontowano odrestaurowaną kulę, chorągiew i krzyż. Przy tej okazji postanowiono też pozostawić pamiątkę dla przyszłych pokoleń. Z inicjatywy ks. Juliana Nastałka, proboszcza parafii św. Wawrzyńca w Śmiałowicach, w nowej kapsule czasu umieszczono następujące przedmioty: przesłanie dla potomnych, dokumenty dotyczące odnalezienia poprzedniej kapsuły oraz remontu wieży kościoła w Marcinowicach, broszura I Synodu Diecezji Świdnickiej, parafialne breloczki i magnesy, zbiór monet i banknotów znajdujących się w obiegu, artykuł prasowy z „Gościa Świdnickiego”, pendrive z dokumentami w formie elektronicznej oraz okolicznościowy medal.

Do nowej kapsuły czasu trafiły też dokumenty zawierające informacje na temat gminy Marcinowice, parafii św. Wawrzyńca w Śmiałowicach, a także zapiski dotyczące najnowszej historii Polski. Pod przesłaniem dla potomnych podpisali proboszcz, członkowie rady parafialnej oraz wierni parafii, samorządowcy z gminy Marcinowice, w tym wójt Stanisław Leń przewodniczący Rady Gminy Artur Fiołek oraz radni gminy Marcinowice, sołtys Marcinowic Monika Jarzyna, proboszcz parafii katedralnej ks. Marcin Gęsikowski.

1 z 22
fot. Dawid Sobczyk
fot. Dawid Sobczyk
fot. Dawid Sobczyk
fot. Dawid Sobczyk
fot. Dawid Sobczyk
fot. Dawid Sobczyk
fot. Dawid Sobczyk
fot. Dawid Sobczyk
fot. Dawid Sobczyk
fot. Dawid Sobczyk
fot. Dawid Sobczyk
fot. Dawid Sobczyk
fot. Dawid Sobczyk
fot. Dawid Sobczyk
fot. Dawid Sobczyk

Treść dokumentów umieszczonych w nowej kapsule czasu:

1 z 9

Michał Nadolski
[email protected]

fot. Mariusz Ordyniec, Dawid Sobczyk

Idź do oryginalnego materiału