Gmina Piekoszów oficjalnie świętuje nadanie praw miejskich. Historyczne wydarzenie, do jakiego doszło 1 stycznia tego roku, zostało upamiętnione w niedzielę (18 czerwca) wmurowaniem kapsuły czasu w pl. Niepodległości w Piekoszowie.
Włodarz miasta Zbigniew Piątek podkreślił, iż przyznanie miejscowości praw miejskich jest ukoronowaniem trwającego wiele lat procesu rozwoju Piekoszowa. Zaznaczył, iż zmiana statusu miejscowości jest kolejnym krokiem na drodze do dalszego rozwoju.
– Został wmurowany m.in. akt nadania praw miejskich i inne pamiątki, które są przesłaniem dla kolejnych pokoleń. Jest to istotny moment w życiu gminy. Myślę, iż gdy za sto lat kapsuła zostanie otwarta, oblicze Piekoszowa będzie całkowicie inne. Jednak my, jako w tej chwili rządzący, nie mamy się czego wstydzić. Dowodem są dokumenty włożone do kapsuły czasu. Są one potwierdzeniem tego jak nasza miejscowość się rozwinęła – podkreślił.
W kapsule czasu oprócz aktu nadania praw miejskich znalazł się list do przyszłych pokoleń, zdjęcie burmistrza Zbigniewa Piątka z premierem Mateuszem Morawieckim oraz z prezydentem Polski Andrzejem Dudą. Dokumentują one moment nadania praw miejskich. Do kapsuły czasu trafiło również zdjęcie władz Piekoszowa z sołtysami z terenu gminy oraz zdjęcie z uroczystej sesji rady gminy Piekoszów, na której podjęto decyzję o ubieganiu się o nadanie praw miejskich. Kapsuła zawiera też zdjęcie prezentujące charakterystyczne miejsca z terenu gminy oraz wydanie „Głosu Piekoszowa” ze stycznia 2023 roku, które dokumentuje fakt nadania praw miejskich. Podobne informacje, a także opis rozwoju i nowe perspektywy miejscowości prezentuje dodany do pojemnika artykuł prasowy. Oprócz tego, do kapsuły włożono medal, okolicznościową monetę wydaną z okazji przyznania praw miejskich oraz medalion z wizerunkiem obrazu Matki Bożego Miłosierdzia w Piekoszowie.
W uroczystości oprócz mieszkańców miejscowości wzięli udział także świętokrzyscy parlamentarzyści. Anna Krupka, wiceminister sportu i turystyki zaznaczyła, iż sukces samorządu wynika m.in. ze skutecznego wykorzystywania rządowego wsparcia.
– Jestem pod ogromnym wrażeniem tego, jak Piekoszów świętuje nadanie praw miejskich, jakie to dla tej społeczności jest ważne. Szczególne podziękowania należą się burmistrzowi Zbigniewowi Piątkowi za to, iż w tak wspaniały sposób integruje wspólnotę tego samorządu. Dzięki temu kształtuje się patriotyzm lokalny i przywiązanie do ziemi piekoszowskiej – mówiła.
Piotr Wawrzyk, wiceminister spraw zagranicznych jest przekonany, iż przyjęcie praw miejskich oraz wmurowanie kapsuły czasu będą stanowiły punkty zwrotne w historii samorządu.
– Nie wiemy jak będzie wyglądała przyszłość Piekoszowa za sto lat, ale wiemy, iż w tej chwili trwa złoty okres w historii tej miejscowości i całej gminy. Należy pamiętać, iż jest to możliwe dzięki świetnej ekipie samorządowców wspieranej przez parlamentarzystów Ziemi Świętokrzyskiej. To dobry czas dla tego samorządu. Pozostaje życzyć, by i kolejne lata też takie były – powiedział.
Senator Krzysztof Słoń zwraca uwagę, iż uroczystość oraz miejsce wmurowania kapsuły czasu niesie ze sobą ważne przesłanie dla przyszłych pokoleń. Będące zarazem potwierdzeniem tego, iż w tej chwili żyjący postarali się o to, by Piekoszów stał się miastem.
– To miasto ma marzenia i ciężko pracuje, aby je spełnić. Po to również, by w dniu otwarcia kapsuły nasi następcy potwierdzili, iż podjęte dziś decyzje były dobre, a nasza praca nie poszła na marne. Nasi następcy za sto lat potwierdzą, iż przyjęcie praw miejskich było słuszne. Będzie to dla nich powód do dumy i satysfakcji przy dalszej pracy dla rozwoju miasta i gminy Piekoszów – stwierdził.
Przypomnijmy, iż od 1 stycznia 2023 roku poza Piekoszowem prawa miejskie ma także Łopuszno. w tej chwili w całym województwie świętokrzyskim status miasta posiada 48 miejscowości.