Kandydaci na Prezydenta Polski!

4 godzin temu

Wybory prezydenckie zostaną przeprowadzone w niedzielę 18 maja. Sprawdźmy, kto ubiega się o ten prestiżowy urząd i ile komitetów zostało zarejestrowanych w Krajowym Biurze Wyborczym.

Wśród kandydatów przeważają mężczyźni, jedynie dwie kobiety zdecydowały się na start w wyborach. Pięciu kandydatów zadeklarowało brak przynależności do jakiejkolwiek partii politycznej. Średni wiek wszystkich kandydatów wynosi 51 lat; najstarszy z nich ma 76 lat, natomiast najmłodszy 38. Można zauważyć, iż o urząd ubiegają się osoby pracujące w różnych zawodach. Dziewięciu kandydatów ma wyższe wykształcenie, pozostali średnie. Ośmioro kandydatów deklaruje jako swoje miejsce zamieszkania województwo mazowieckie, dwie osoby pochodzą z kujawskopomorskiego, jeden kandydat mieszka w pomorskim, jeden na Podkarpaciu, i jeden w Lubelskim, żaden kandydat na prezydenta nie mieszka w Wielkopolsce.

Zgodnie z kalendarzem wyborczym do dnia 4 kwietnia 2025 r. trwał proces zgłaszania kandydatów na Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej. Poniżej przedstawiamy sylwetki 13 kandydatów w wyborach prezydenckich.

Artur Bartoszewicz 51-letni mieszkaniec Warszawy. Mąż i ojciec rodziny. Doktor nauk ekonomicznych, ekspert w zakresie polityki publicznej i wykładowca Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie, prezes Zarządu Krajowego Polskiego Stowarzyszenia Ekspertów i Asesorów Funduszu Unii Europejskiej (2016-2018), członek Rady Programowej Polskiej Platformy Bezpieczeństwa Wewnętrznego (od 2015 r.), przewodniczący Rady Programowej Instytutu Nowej Europy (od 2019 r.), członek Rady Narodowego Centrum Badań i Rozwoju (2020-2024). W 2025 r. ogłosił zamiar startu w wyborach prezydenckich.

Magdalena Biejat 43 lata, mieszkanka Warszawy. Żona i matka. Polityczka, posłanka na Sejm RP (IX kadencji), senator XI kadencji, wicemarszałek Senatu XI kadencji. Była wiceprzewodniczącą Koalicyjnego Klubu Parlamentarnego Lewicy. Współprzewodnicząca partii Lewica Razem, działaczka społeczna, socjolożka, feministka, tłumaczka literatury hiszpańskojęzycznej. 15 grudnia 2024 r. została kandydatką Nowej Lewicy na prezydenta RP.

Grzegorz Braun – 58 lat, mieszkaniec Rzeszowa. Mąż i ojciec. Polityk, reżyser, scenarzysta, publicysta oraz nauczyciel akademicki. Prezes partii politycznej Konfederacja Korony Polskiej oraz jeden z liderów partii Konfederacja Wolność i Niepodległość. Wielokrotnie bez powodzenia startował w wyborach na urzędy prezydenckie Rzeczypospolitej Polskiej, Rzeszowa oraz Gdańska. Poseł IX i X kadencji Sejmu. Eurodeputowany X kadencji. W styczniu 2025 r. ogłosił zamiar startu w wyborach prezydenckich 2025, a następnie został usunięty z Konfederacji, która wcześniej udzieliła rekomendacji Sławomirowi Mentzenowi.

Szymon Hołownia 48-lat, pochodzi z Otwocka, zakończył edukację maturą. Mąż i ojciec. Polityk, dziennikarz, publicysta, prezenter telewizyjny i działacz społeczny. Założyciel i przewodniczący partii Polska 2050. Poseł na Sejm X kadencji. Marszałek Sejmu X kadencji. Został kandydatem Trzeciej Drogi na prezydenta w wyborach prezydenckich 2025.

Marek Jakubiak 66-letni mieszkaniec Warszawy, mający wykształcenie średnie. Mąż i ojciec. Polityk, przedsiębiorca związany z branżą browarniczą. Jest twórcą i prezesem zarządu przedsiębiorstwa Browary Regionalne. Poseł na Sejm VIII i X kadencji. W 2020 r. kandydował na prezydenta RP (w pierwszych i drugich wyborach). W 2024 r. ogłosił start w wyborach prezydenckich w 2025 r. Przynależy do partii politycznej Federacja dla Rzeczypospolitej.

Maciej Maciak 54-letni mieszkaniec Włocławka, dziennikarz oraz właściciel telewizji CW24tv. Posiada wykształcenie średnie maturalne. Prowadzi lokalny serwis informacyjny Portal Włocławek. 24 stycznia 2025 r. zarejestrował swój komitet wyborczy kandydata na prezydenta RP.

Sławomir Mentzen 38-letni mieszkaniec Torunia, mąż i ojciec rodziny. Polityk, przedsiębiorca, doktor nauk ekonomicznych i doradca podatkowy. Właściciel Kancelarii Mentzen Sp. z o.o. współprzewodniczący Konfederacji i prezes partii Nowa Nadzieja. Jeden z najpopularniejszych polskich polityków na TikToku. Na początku 2023 roku jego materiały uzyskały ponad 40 milionów wyświetleń. Został kandydatem Konfederacji Wolność i Niepodległość na prezydenta w wyborach prezydenckich 2025.

Karol Tadeusz Nawrocki 42-letni mieszkaniec Gdańska. Mąż i ojciec. Historyk, działacz społeczny, samorządowiec. Były dyrektor Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku (w latach 2017-2021), były zastępca prezesa Instytutu Pamięci Narodowej (2021), prezes Instytutu Pamięci Narodowej (od 2021 r.). 24 listopada 2024 r. Karol Nawrocki został ogłoszony kandydatem Komitetu Obywatelskiego na prezydenta w wyborach w 2025 r. Jarosław Kaczyński ogłosił, iż ma on poparcie PiS.

Joanna Senyszyn 76-letnia, zamężna warszawianka. Polityk, publicystka, profesor nauk ekonomicznych i profesor zwyczajny Uniwersytetu Gdańskiego. Posłanka na Sejm IV, V, VI i IX kadencji. Posłanka do Parlamentu Europejskiego VII kadencji. w tej chwili pracująca w tygodniku „Fakty po Mitach”. W styczniu 2025 r. ogłosiła, iż zamierza wystartować w wyborach prezydenckich 2025.

Krzysztof Stanowski 42-letni mieszkaniec Wilczej Góry. Mąż i ojciec. Ukończył edukację na szkole średniej. Dziennikarz, publicysta i przedsiębiorca, założyciel Kanału Zero. W styczniu ogłosił swoją kandydaturę w wyborach na prezydenta RP w 2025 r., choć od początku kampanii otwarcie mówi, iż prezydentem zostać nie chce.

Rafał Trzaskowski 53-letni mieszkaniec Warszawy. Mąż i ojciec. Polityk, prezydent miasta stołecznego Warszawy i wiceprzewodniczący Platformy Obywatelskiej. Były minister administracji i cyfryzacji, sekretarz stanu w Ministerstwie Spraw Zagranicznych oraz kandydat na urząd prezydenta Polski w wyborach w 2020 r. W 2024 r. został wybrany na kolejną kadencję na urząd prezydenta Miasta Stołecznego Warszawy. 23 listopada 2024 r. lider PO i premier Donald Tusk poinformował, iż Rafał Trzaskowski wygrał prawybory w KO na kandydata do wyborów prezydenckich 2025.

Marek Woch – 46-letni mieszkaniec Kąkolewnicy. Mąż i ojciec. Prawnik, doktor nauk prawnych. W latach 2023-2024 zastępca Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców, od 2024 lider ruchu Bezpartyjni Samorządowcy. Kandydat na prezydenta w 2025 r.

Adrian Zandberg 45-letni mieszkaniec Warszawy. Mąż i ojciec. Polityk, historyk, doktor nauk humanistycznych i nauczyciel akademicki, przedsiębiorca i programista. Poseł na Sejm IX i X kadencji. Współprzewodniczący Lewicy Razem. Kandydat Partii Razem na prezydenta w wyborach prezydenckich 2025.

Zasady głosowania

Przypomnijmy, 18 maja 2025 r. każdy wyborca otrzyma jedną kartę do głosowania, na której znajdzie się lista wszystkich kandydatów ubiegających się o urząd Prezydenta RP. Znak „X” stawiamy tylko przy jednym nazwisku. Na karcie do głosowania zamieszczone zostaną: imiona i nazwiska kandydatów, kratki do postawienia znaku „X” przy wybranym nazwisku, informacje dotyczące sposobu oddania ważnego głosu, pieczęć komisji wyborczej, potwierdzająca autentyczność karty.

Jeżeli w pierwszej turze wyborów prezydenckich żaden z kandydatów nie uzyska ponad 50% głosów, konieczne będzie przeprowadzenie 1 czerwca 2025 r. drugiej tury. W takim przypadku wyborcy otrzymają nową kartę do głosowania, na której znajdą się nazwiska dwóch kandydatów z najlepszym wynikiem z pierwszej tury.

(red.)

Idź do oryginalnego materiału