
Elektrownia jądrowa Pickering w Pickering w Ontario
Kanada zamierza przeprowadzić największą od dekad rozbudowę energetyki jądrowej. Minister energii Tim Hodgson przedstawił nową strategię, która zakłada budowę choćby 10 nowych reaktorów w ciągu najbliższych 15 lat, zwiększenie eksportu uranu oraz promocję kanadyjskiej technologii CANDU na światowych rynkach.
Hodgson określił plan mianem „nowego cywilnego renesansu nuklearnego”. Rząd federalny chce bowiem do 2050 roku podwoić możliwości krajowej sieci elektroenergetycznej.
– Nie ma wiarygodnego planu osiągnięcia gospodarki niskoemisyjnej bez energii jądrowej i stabilnej mocy, jaką ona zapewnia – podkreślił minister podczas konferencji w Ontario.
Strategia przewiduje rozpoczęcie budowy dwóch dużych reaktorów do 2035 roku, a kolejnych pięciu do 2040 roku. Co najmniej jeden nowy reaktor ma powstać poza Ontario. Plan zakłada również ukończenie pierwszego kanadyjskiego mikroreaktora do 2035 roku i jego wykorzystanie w odległych społecznościach pod koniec lat 30.
Obecnie w Kanadzie działają cztery elektrownie jądrowe – trzy w Ontario i jedna w Nowym Brunszwiku – które dostarczają około 15 proc. energii elektrycznej w kraju. W Darlington trwa już projekt budowy pierwszego w państwach G7 małego reaktora modułowego.
Rząd szacuje, iż rozwój sektora może podwoić liczbę miejsc pracy w branży nuklearnej, która w tej chwili zatrudnia około 90 tys. osób. Koszt nowych inwestycji może jednak przekroczyć 100 mld dolarów. Na razie nie przedstawiono szczegółowego planu finansowania przedsięwzięcia.
Jednym z filarów strategii ma być również ekspansja technologii CANDU. Ottawa chce wejść na co najmniej cztery nowe rynki zagraniczne do 2040 roku. w tej chwili kanadyjskie reaktory pracują m.in. w Rumunii, Korei Południowej, Chinach, Indiach, Pakistanie i Argentynie.
Rząd podkreśla, iż eksport technologii jądrowych ma nie tylko znaczenie gospodarcze, ale także geopolityczne. Kanada liczy, iż rozwój energetyki atomowej oraz zwiększenie eksportu uranu umocnią jej pozycję jako ważnego partnera energetycznego zachodnich państw.














