Kamień Pomorski zyskał monografię!

kamienskie.info 2 tygodni temu
Zdjęcie: DSC09816


Kamień Pomorski zyskał monografię! Dzieje Kamienia Pomorskiego do 1945 roku pod redakcją Radosława Gazińskiego na 568 stronach opisuje cienie i blaski położonego nad Zalewem Kamieńskim miasta. W publikacji wykorzystano nigdzie nie ukazywane dotychczas zdjęcia oraz przedstawiono historię miasta na przestrzeni blisko 700 lat.

Po kilku latach intensywnej pracy chcemy Państwu zaprezentować wydawnictwo poświęcone naszemu miastu. Jest to monografia historyczna , pierwsze takie dzieło zawierające całość dziejów od czasów najdawniejszych. Książkę wydajemy w roku jubileuszu 750 – lecia Kamienia Pomorskiego, 900 – lecia przybycia na Pomorze Zachodnie św. Ottona z Bambergu , 65 – lecia Uzdrowiska w naszym mieście oraz 60 – lecia Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej. Jestem przekonany, iż jest to dzieło znaczące, źródło wiedzy o naszej historii, wydarzeniach i ludziach, którzy na przestrzeni wieków życiem i działalnością tworzyli Kamień Pomorski. Te szacowne jubileusze w sposób dobitny uświadamiają nam bogactwo naszej historii i kultury. Są zachętą aby z nowym zapałem poznawać i doceniać dziedzictwo naszych przodków, które przez wieki inspirowało nas do walki, wytrwałej pracy, twórczości. podkreśla Burmistrz Stanisław Kuryłło.

Pierwszy tom obejmuje czasy adekwatnie od powstania grodziska w dziesiątym wieku do roku 1945 roku. Powieść o Kamieniu Pomorskim jest poprzedzona małym rozdziałem prehistorii miasta, czyli tym wszystkim, którzy przez obszar miasta i jego okolic przemieszczali się w różnych epokach historycznych. Książka podzielona jest na 6 rozdziałów ułożonych chronologicznie.

Na przygotowanie monografii miasta Kamień Pomorski czekał co najmniej od roku 1974 roku. 50 lat temu kiedy obchodziliśmy jubileusz 700 – lecia nadania praw miejskich mówiło się o potrzebie przygotowania naukowego opracowania dziejów miasta. Niestety wówczas nie zostało to zrealizowane, a temat powrócił pod koniec lat osiemdziesiątych dwudziestego wieku. Temat monografii powrócił w roku 2017 za sprawą pana profesora Włodzimierza Stępińskiego postaci nam w kamieniu pomorskim bardzo bliskiej, absolwenta naszego Liceum Ogólnokształcącego no wówczas też nie udało się tego zamysłu zrealizować. Temat zmaterializował się w 2021 roku. Wówczas przygotowaliśmy taką prośbę pismo do Rady Miejskiej do pana Burmistrza. To spotkało się z bardzo życzliwym odzewem relacjonował Błażej Bubnowicz, współautor powstającego drugiego tomu monografii, kustosz MHZK.

Jak relacjonuje profesor Radosław Gaziński z Uniwersytetu Szczecińskiego, do przygotowania książki przeprowadzono bardzo szeroką kwerendę zarówno w niemieckich jak i polskich archiwach – chociażby Archiwum Państwowego w Szczecinie, czy Gdańsku. Wszystkie rozdziały zostały opracowane na podstawie źródeł i rozległej kwerendy bibliotecznej. Autorem dwóch pierwszych rozdziałów jest profesor Marian Rębkowski z Polskiej Akademii Nauk, kolejne przygotowali dr hab Rafał Simiński, prof Radosław Gaziński, prof Paweł Gut oraz dr Radosław Pawlik z Archiwum Państwowego w Szczecinie.

« ‹ z 16 › »
Idź do oryginalnego materiału