Kalwaria ma dość kopciuchów i rusza z kontrolami palenisk. Wizyty będą niespodzianką

1 tydzień temu

Kalwaria Zebrzydowska to jedna z tych miejscowości, która w okresie grzewczym zalicza najgorsze wyniki w jakości powietrza w powiecie wadowickim. Po tym jak zmieniono na wiosnę prawo, miasto chce sprawdzić, czy mieszkańcy stosują się do zakazu. Rozpoczynają się kontrole palenisk.

Od poniedziałku (16.09) na terenie gminy Kalwaria Zebrzydowska rozpoczną się kontrole palenisk.

W związku ze zbliżającym się okresem grzewczym oraz w związku z wejściem w życie Uchwały Antysmogowej dla Województwa Małopolskiego zakazującej od dnia 01.05.2024r. na terenie całej małopolski użytkowania pozaklasowych kotłów na węgiel i drewno, czyli tzw. Kopciuchów Urząd Miasta Kalwarii Zebrzydowskiej informuje, iż od 16.09.2024r. rozpoczną się planowane kontrole urządzeń grzewczych na terenie gminy Kalwaria Zebrzydowska - czytamy w komunikacie miasta.

Co istotne kontrole będą przeprowadzane, bez wcześniejszego zawiadomienia mieszkańców.

Podczas kontroli zostanie sprawdzona: klasa kotła, jakość paliwa stałego wykorzystywanego do ogrzewania domu (faktury oraz certyfikaty jakości paliwa), kotłowania pod względem składowania takich materiałów jak m.in. tworzywa sztuczne, impregnowane i lakierowane drewno czy płyty wiórowe, które mogą sugerować, iż są przeznaczone do spalenia.

W pierwszej kolejności kontroli zostaną poddane budynki, które w Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków (CEEB), wykazują pozaklasowe źródło ciepła oraz zgłaszane ekointerwencje.

Kontrole przeprowadzane będą przez upoważnionych pracowników tut. Urzędu Miasta Kalwarii Zebrzydowskiej posiadający legitymację służbową oraz upoważnienie wydane przez Burmistrza Miasta Kalwarii Zebrzydowskiej do przeprowadzenia w/w czynności, a w razie potrzeby również z udziałem funkcjonariusza policji - informuje Urząd Miasta w Kalwarii Zebrzydowskiej.

W przypadku stwierdzenia termicznego przekształcania odpadów w instalacji do tego nieprzeznaczonej podejmowane są sankcje karne wynikające z art. 191 ustawy o odpadach.
Kara może wynieść choćby 5 000,00 zł.

Kontrolerzy, którzy nie stwierdzą żadnych nieprawidłowości, poinformują właściciela o terminie wymiany kotła oraz możliwości skorzystania z dostępnych dotacji.

Urząd jednocześnie przypomina, iż w swoim budynku posiada punkt konsultacyjno-informacyjny programu „ Czyste Powietrze”, który służy pomocą mieszkańcom gminy w wypełnianiu wniosków o dofinansowanie, doradztwo, i prawidłowe ich rozliczanie.

Idź do oryginalnego materiału