Kaloryfer ciepły tylko na górze? Sprawdź, nim wezwiesz fachowca. Możesz to naprawić w kilka minut

20 godzin temu
Zdjęcie: Dlaczego grzejnik jest ciepły tylko na górze, a na dole zimny? Sprawdź, jak odpowietrzyć kaloryfer. Fot. Valeriia Lukashova / iStock


Dlaczego grzejnik jest ciepły tylko na górze, a zimny na dole? To problem, który często pojawia się na początku sezonu grzewczego i może być źródłem frustracji. Przyczyn może być kilka, ale z najczęstszą z nich rozprawisz się samodzielnie i bez konieczności wzywania fachowca.
Sprawne grzejniki to podstawa jesienią i zimą i to nie tylko z powodu odpowiedniego komfortu cieplnego, ale także rachunków za ogrzewanie. Nieprawidłowo działająca instalacja może bowiem przełożyć się na wyższe rachunki. Dlaczego kaloryfery są zimne na dole i ciepłe tylko na górze? To usterka, która może mieć wiele przyczyn. Jedną z najczęstszych jest zapowietrzenie i zanieczyszczenie instalacji. Z tym problemem można sobie łatwo poradzić samodzielnie, wystarczy kilka podstawowych narzędzi i chwila roboty. Są jednak sytuacje, w których bez wzywania fachowca się nie obejdzie.


REKLAMA


Zobacz wideo Najlepszy napój na zimne i ponure dni. Rozgrzewa lepiej niż kaloryfer


Dlaczego grzejnik jest ciepły tylko na górze? Po tym poznasz, iż grzejniki są zapowietrzone
Powietrze do kaloryfera może dostać się na kilka sposobów, m.in. podczas napełniania go wodą po lecie albo przez mikroszczeliny w instalacji. Gromadzi się we wnętrzu instalacji i zakłóca przepływ wody, a więc i ciepła. To właśnie wtedy górna część grzejnika jest ciepła, a dolna pozostaje zimna. Charakterystycznym objawem zapowietrzenia są szumy, stukanie i bulgotanie dobywające się z jego wnętrza. Podobny efekt daje nagromadzenie osadów i zanieczyszczeń, które wpływają do środka razem z wodą i osadzają się na dnie grzejnika, a także nieprawidłowe wyważenie i działanie samego termostatu.


Grzejnik iStock/nikkimeel


PORADA! W przypadku zanieczyszczenia instalacji możesz spróbować przepłukać ją samodzielnie. Ustaw zawór wody na maksymalną wartość i odczekaj kilka godzin. jeżeli to nie rozwiąże problemu, będzie konieczne wezwanie hydraulika, który odkamieni grzejnik i sprawdzi, czy zanieczyszczenia nie zablokowały przepływu. Wizyta fachowca może również okazać się konieczna, jeżeli problem tkwi w błędnym montażu, awarii zaworu i nieprawidłowym wyważeniu instalacji.
Zobacz też: Biorę sól na cmentarz i posypuję grób. Trik nie tylko na Wszystkich Świętych. Rozwiązuję 5 problemów


Co zrobić, gdy kaloryfer jest zimny na dole? Sprawdź, jak odpowietrzyć grzejniki
Jak odpowietrzyć grzejnik w domu? Pierwszym krokiem powinno być wyłączenie pompy cyrkulacyjnej w kotle. jeżeli odpowietrzasz instalację w mieszkaniu, pomiń ten krok. Ustaw termostat na 0 (lub gwiazdce), co zakręci dopływ wody do kaloryfera. Zaczekaj też, aż kaloryfer się ochłodzi.


Ustaw naczynie, np. miskę, pod zaworem grzejnika. Ostrożnie odkręć zawór odpowietrzający (odpowietrznik), np. przy pomocy klucza lub wkrętaka.
Odkręcaj powoli, dopóki z otworu nie zaczną wydobywać się powietrze i woda.
Gdy grzejnik przestanie syczeć, a z otworu zacznie wyciekać tylko woda, zakręć zawór i ponownie uruchom grzejnik. Sprawdź wcześniej, czy śruba została dokręcona odpowiednio.


Sprawdź także: Od jakiej kwoty bank weryfikuje przelew? Taka suma zaciekawi też skarbówkę. Czeka cię kontrola
W starszych grzejnikach konieczne jest delikatne poluzowanie śrubunku przy górnym zaworze grzejnikowym dzięki klucza płaskiego albo nastawnego. Jak ostrzegał Piotr Kolanowski, ekspert Grupy Armatura, w rozmowie z dziennikpolski24.pl, w tym przypadku mogą pojawić się jednak znaczne ilości wody. - Wypływa ona przez śrubunek pod dużym ciśnieniem i w sposób mniej kontrolowany niż w przypadku odpowietrzaczy. Dlatego niezbędne jest przygotowanie zawczasu większego naczynia, podłożonego pod grzejnik. Gdy ujdzie gaz, zakręcamy śrubunek i sprawdzamy szczelność - podkreślał.Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu.Zachęcamy do zaobserwowania nas w Wiadomościach Google.
Idź do oryginalnego materiału