Kalifornia wyprzedza Japonię pod względem wyników gospodarczych

2 dni temu

Jeśli chodzi o osiągnięcia gospodarcze, amerykański stan Kalifornia prześcignął już choćby takie kraje uprzemysłowione jak Japonia. Jak ogłosił w czwartek gubernator Gavin Newsom (57), Złoty Stan jest w tej chwili czwartą co do wielkości gospodarką świata.

Newsom powołuje się na dane Międzynarodowego Funduszu Walutowego ( MFW ) i amerykańskiego Biura Analiz Ekonomicznych. Następnie nominalny produkt krajowy brutto (PKB) państwa osiągnął 4,1 miliarda dolarów, przekraczając nominalny PKB Japonii wynoszący 4,02 miliarda dolarów. Tylko USA , Chiny i Niemcy mają większą siłę gospodarczą.

Wiele kalifornijskich przedsiębiorstw stanowi nieodłączną część codziennego życia ludzi na całym świecie. Należą do nich tacy giganci w świecie oprogramowania, jak spółka macierzysta Google Alphabet, Meta , Adobe, Ebay , Electronic Arts (EA) i Oracle – nie wspominając o Apple, Intel i Disney. Główny bank Wells Fargo ma siedzibę w San Francisco, podobnie jak Airbnb. Ale Kalifornia to nie tylko wiodąca na świecie lokalizacja dla przemysłu technologiczno-rozrywkowego. Istotną rolę odgrywają również sektory przemysłowy i rolniczy.

Ostrzeżenie dla Trumpa

„Kalifornia nie tylko dotrzymuje kroku światu — my wyznaczamy tempo. Nasza gospodarka kwitnie, ponieważ inwestujemy w ludzi, stawiamy na zrównoważony rozwój i wierzymy w siłę innowacji” — powiedział Newsom w swoim oświadczeniu. Nowe rankingi opublikowano w tym tygodniu.

Newsom ostrzegł administrację prezydenta USA Donalda Trumpa, iż jej polityka zaszkodzi interesom gospodarczym Kalifornii, a ostatecznie całego kraju. „Świętując ten sukces, zdajemy sobie sprawę, iż nasz postęp jest zagrożony przez lekkomyślną politykę taryfową obecnej administracji federalnej. Gospodarka Kalifornii jest siłą napędową narodu i musi być chroniona”.

Kalifornia jest jednym ze stanów, które jako pierwsze podjęły kroki prawne przeciwko polityce taryfowej Donalda Trumpa. „Żaden stan nie ma więcej do stracenia niż stan Kalifornia” – powiedział Newsom w zeszłym tygodniu na konferencji prasowej, na której ogłoszono pozew. „To poważny i niebezpieczny rozwój sytuacji i skłamałbym, gdybym powiedział, iż można go gwałtownie odwrócić”. Według oświadczenia biura Newsome’a ​​Kalifornia wnosi istotny wkład w krajowy wzrost gospodarczy i przekazuje do skarbu państwa kwotę 83 miliardów dolarów netto.
Idź do oryginalnego materiału