Muzeum Filumenistyczne
w Bystrzycy Kłodzkiej od sześciu dekad kultywuje pamięć o unikalnej dziedzinie, jaką jest filumenistyka. Z okazji wyjątkowego jubileuszu tej instytucji w czwartek, 12 grudnia odbyło się uroczyste otwarcie wystawy pt. „Tablica 80-lecia na 60-lecie czyli Filumeniści – Esperantystom”. Ekspozycja ukazuje materiały graficzne i pamiątki związane z Esperantystami.
– Wczoraj otwarto długo wyczekiwaną i bardzo interesującą wystawę, która powstała z potrzeby serca – aby upamiętnić ruch Esperantystów, ważne zjawisko, które na stałe wpisało się w karty historii naszej małej ojczyzny.
Za przekucie wielu różnych pomysłów w jeden wspólny czyn, z całego serca dziękuję komitetowi społecznemu wystawy, w którego skład wchodzą – Iwona Sakowicz, Janusz Kobryń, Agnieszka Wideł, Włodzimierz Włodarczyk, Andrzej Rusak oraz oczywiście dyrektorowi naszego muzeum Pawłowi Pawlikowi i pracownicom muzeum: Beacie Sierpińskiej, Dorocie Piątkowskiej, Małgorzacie Jaworskiej, Urszuli Jarząb i Barbarze Jakubowskiej – podkreśla Renata Surma, burmistrz Bystrzycy Kłodzkiej. – Bardzo miło było się spotkać z przybyłymi gośćmi, wśród których oprócz moich najbliższych pracowników, mieszkańców naszej gminy, radnych, powitaliśmy byłego wieloletniego (w latach 2008 – 2020r) dyrektora Muzeum, a w tej chwili burmistrza Lądka-Zdroju Tomasza Nowickiego i wicestarostę Piotra Marchewkę. Uroczystość uświetnił recitalem nasz ukochany lokalny „Bard” z Hiszpanii – Moises Bethencourt. To ogromna radość, iż udało się znaleźć tak odpowiednie miejsce i przede wszystkim grupę zapaleńców, którzy się tego podjęli, aby upamiętnić ten interesujący kawałek naszej historii – dodaje.
Podczas wydarzenia odsłonięto także gablotę, w której wyeksponowana została tablica z pomnika upamiętniającego 80-lecie powstania języka międzynarodowego esperanto. Jubileusz uświetniła słodka niespodzianka dla wszystkich gościa.
Fot. Renata Surma – burmistrz Bystrzycy Kłodzkiej