Jeszcze w tym roku pierwszy metr sześcienny biometanu trafi do sieci

4 godzin temu

Polska Spółka Gazownicza pracuje nad przyłączeniem pierwszej biometanowni do sieci. – Planujemy to jeszcze w tym roku. Nie chciałem się chwalić, ale skoro temat został poruszony, to zdradzę, iż takie są nasze zamiary – powiedział Szymon Paweł Moś, członek zarządu PSG.

Kluczowa wiadomość padła podczas panelu dyskusyjnego na 8. Kongresie Biometanu. Była odpowiedzią na pytanie o to, co w najbliższym czasie odmieni rynek.

PSG działa na rzecz biometanu

W Polsce jest od kilkudziesięciu do choćby ponad 100 projektów biometanowych na różnym etapie zaawansowania. PSG wydało 590 warunków przyłączenia do sieci gazowej, a GAZ-SYSTEM zawarł już dwie umowy.

Biometan mógłby uniezależnić Polskę od importu rosyjskiego gazu, zwiększyć konkurencyjność polskiego przemysłu i rolnictwa oraz obniżyć poziom emisji. przez cały czas jednak nie uruchomiono w Polsce żadnej biometanowni.

PSG deklaruje, iż w tym orku się to zmieni. W dodatku spółka oddała do użytku inwestorów ważne narzędzie.

Czytaj też: Biometan – który krajowy sektor potrzebuje go najpilniej?

– Jako PSG opublikowaliśmy narzędzie, jakim jest mapa chłonności. Każdego dnia około 100 osób przegląda tę stronę. To jest bardzo mała branża, więc taki wynik satysfakcjonuje. Dochodzą do nas informacje zwrotne mówiące, co jeszcze potrzebne jest w tym narzędziu. Fakt, iż ten dialog ma miejsce, świadczy o tym, iż to narzędzie może być istotne dla inwestorów – stwierdził członek zarządu Polskiej Spółki Gazownictwa.

Mapa Chłonności to uruchomione w tym roku narzędzie, które wskazuje poziom chłonności sieci w poszczególnych punktach w Polsce. Jest odpowiedzią na potrzebę efektywnego wyznaczenia lokalizacji przez inwestorów.

Idź do oryginalnego materiału