Jest wniosek o uchylenie immunitetu Grzegorza Brauna. "Zuchwała kradzież"

18 godzin temu
Prokurator generalny Adam Bodnar przekazał w czwartek do przewodniczącej Parlamentu Europejskiego Roberty Metsoli wniosek o uchylenie immunitetu Grzegorza Brauna. Prokuratura chce przedstawić politykowi zarzuty m.in. zuchwałej kradzieży.
Wniosek o uchylenie immunitetu Grzegorza Brauna
Prokuratura Krajowa przekazała w czwartek, iż zgromadzony materiał dowodowy "uzasadnia dostatecznie podejrzenie popełnienia przez Grzegorza Brauna czterech przestępstw". Chodzi o dokonanie "zuchwałej kradzieży" flagi ukraińskiej z balkonu budynku ratusza w Białej Podlaskiej w kwietniu tego roku, "dokonanie zuchwałej kradzieży" unijnej flagi z holu Ministerstwa Przemysłu w maju, a także zniszczenie w czerwcu w holu głównym Sejmu wystawy poświęconej osobom LGBT+. Prokuratura chce też przedstawić politykowi zarzut pomówienia w kwietniu tego roku Muzeum Historii Żydów Polskich Polin i innych podmiotów zaangażowanych w akcję społeczną "Żonkil" (chodzi o wypowiedź z debaty prezydenckiej, kiedy Braun stwierdził, iż "żydowski żonkil" to "znak hańby i podległości").


REKLAMA


Kolejne działania prokuratury ws. europosła Konfederacji Korony Polskiej
To już trzeci wniosek o uchylenie immunitetu europosła. W październiku prokuratura wnioskowała o to po raz pierwszy w związku z podejrzeniem popełnienia przez polityka siedmiu przestępstw (w tym m.in. w głośnej sprawie użycia gaśnicy w Sejmie i uszkodzenia choinki należącej do stowarzyszeń sędziowskich). W maju Parlament Europejski wyraził zgodę na pociągnięcie polityka do odpowiedzialności w tych siedmiu sprawach, a w lipcu europoseł usłyszał zarzuty. Na początku czerwca prokurator generalny Adam Bodnar skierował natomiast do PE drugi wniosek dotyczący uchylenia immunitetu, tym razem dotyczący możliwości popełnienia przez Brauna sześciu przestępstw (cztery z nich dotyczyły incydentu w szpitalu w Oleśnicy i zachowań europosła wobec ginekolożki Gizeli Jagielskiej). Ten drugi wniosek wciąż jest procedowany przez europarlament.


Zobacz wideo Burza po słowach biskupów. "Nawróć się chłopie, przestań bredzić"


Czy politykowi grozi utrata mandatu
Zgodnie z kodeksem wyborczym poseł do Parlamentu Europejskiego może stracić mandat w przypadku m.in. "utraty prawa wybieralności". A "prawo wybieralności" traci się wówczas, gdy ktoś zostaje skazany prawomocnym wyrokiem na karę więzienia za przestępstwo umyślne ścigane z oskarżenia publicznego lub umyślne przestępstwo skarbowe".


Czytaj również: "Grzegorz Braun neguje komory gazowe w Auschwitz. Wcześniej stawiał za wzór Żydówkę, która tam zginęła"
Źródła: Prokuratura Krajowa, Kodeks wyborczy
Idź do oryginalnego materiału