PiS żąda rozwiązania komisji śledczej ds. Pegasusa: - Składamy wniosek o rozwiązanie pseudokomisji, na czele której stoi poseł (Magdalena - red.) Sroka. Pseudokomisja dlatego, iż wyrok Trybunału Konstytucyjnego z września 2024 roku jasno stanowi, iż ta komisja jest nielegalna. A kolejnym argumentem jest to, co zdarzyło się w piątek - powiedział 1 lutego Mariusz Błaszczak, nawiązując do zatrzymania Zbigniewa Ziobry. Poseł został bowiem doprowadzony przed komisję, która w czasie oczekiwania na jego przybycie przegłosowała wniosek o wyrażenie zgody na zastosowanie 30-dniowego aresztu.
REKLAMA
Mariusz Błaszczak krytycznie o komisji: Zdaniem szefa klubu PiS "nikt nie bierze na poważnie ludzi, którzy zasiadają w komisji", a jej celem miało być "tworzenie kabaretu". - Polski podatnik nie może wydawać pieniędzy na kabaret, to jest bezpodstawne wydawanie pieniędzy z budżetu państwa - ocenił Mariusz Błaszczak.
Zobacz wideo Szymon Hołownia: Cieszę się, iż widzę Zbigniewa Ziobro w takim stanie
Komisja śledcza wyjaśnia: Innego zdania są członkowie komisji śledczej ds. Pegasusa, którzy stwierdzili, iż problemem jest niestawienie się Zbigniewa Ziobry o ustalonym czasie. - To nie jest cyrk, w który my będziemy grać. Rozumiem, iż Zbigniew Ziobro postanowił w taki, a nie inny sposób podważać naszą pracę - powiedziała przewodnicząca komisji Magdalena Sroka.
Co dalej ze Zbigniewem Ziobro? Jak wyjaśnili dziennikarze "Gazety Wyborczej", wniosek dotyczący 30-dniowego aresztu dla polityka zostanie skierowany do Sądu Okręgowego w Warszawie. Następnie zadecyduje on, czy Zbigniew Ziobro powinien odbyć karę za wielokrotne niestawienie się na przesłuchaniach. Wcześniej konieczne jest jednak uchylenie posłowi immunitetu przez Sejm. Do tej pory były minister sprawiedliwości pozostanie na wolności.Więcej informacji na temat komisji śledczej i Zbigniewa Ziobry znajduje się w artykule: "Policja zatrzymała Ziobrę. Komisja nie czekała. Przegłosowała wniosek o areszt. 'Żarty się skończyły'".Źródła: Konferencja prasowa PiS, RMF24, Gazeta Wyborcza