Jest pełna zgoda w sprawie ustawy wiatrakowej!

enerad.pl 14 godzin temu

Koniec spornych kwestii

Minister Klimatu i Środowiska poinformowała, iż projekt ustawy wiatrakowej (UD89) jest gotowy do procedowania. Minister Motyka, odpowiedzialny za ustawę, potwierdził, iż w trybie roboczym rozwiązano wszystkie kwestie sporne z Ministerstwem Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz Ministerstwem Infrastruktury. Uwaga resortu kultury dotycząca konieczności oddalenia elektrowni wiatrowych o 1,5 km od zabytków została wycofana.

Jesteśmy gotowi, żeby wrócić na Stały Komitet Rady Ministrów z tą ustawą. Nic nas nie blokuje – powiedziała minister Anna Hennig-Kloska.

Zmienione zasady odległości wiatraków

Nowa ustawa wprowadza kluczową zmianę – minimalna odległość elektrowni wiatrowych od zabudowań mieszkalnych i form ochrony przyrody wyniesie 500 metrów, zastępując dotychczasową zasadę 10H. Według Polskiego Stowarzyszenia Energetyki Wiatrowej, zmniejszenie tej odległości może pozwolić na wzrost mocy nowych projektów wiatrowych na lądzie o 60-70%.

Wprowadzenie odległości 500 m oznacza szansę na budowę ponad 10 GW nowych wiatraków na lądzie do 2030 roku, co zwiększy potencjał mocy zainstalowanej o około 6 GW – podano w ocenie skutków regulacji (OSR).

Nowe przepisy i ich potencjał

Projekt ustawy reguluje również możliwość lokalizowania elektrowni wiatrowych w ramach Zintegrowanego Planu Inwestycyjnego (ZPI). Nowe przepisy wprost zakazują budowy wiatraków na obszarach objętych programem Natura 2000, co ma chronić przyrodę przed niepożądanym wpływem inwestycji.

Zdaniem resortu klimatu, zmiana regulacji to szansa na rozwój polskiej energetyki wiatrowej. Wyższy udział odnawialnych źródeł energii (OZE) pozwoli ograniczyć emisje gazów cieplarnianych i wzmocnić niezależność energetyczną Polski.

Perspektywy na przyszłość

Zakończenie prac nad ustawą oznacza, iż Polska jest na dobrej drodze do zrealizowania celów klimatycznych. Rozwój mocy wiatrowych na lądzie nie tylko zmniejszy emisje CO2, ale również przyczyni się do stabilizacji cen prądu.

Ustawa wiatrakowa to krok w stronę nowoczesnej i zrównoważonej polityki energetycznej. Procedowanie projektu w Stałym Komitecie Rady Ministrów ma rozpocząć się w najbliższym czasie.

Idź do oryginalnego materiału