Wołodymir Zełenski odesłał odebrany Order Orła Białego do Warszawy. Wiadomo, co stanie się z odznaczeniem. Zełenski odsyła Order Prezydent Ukrainy Wołodymir Zełenski stracił Order Orła Białego. Decyzję o odebraniu mu odznaczenia podjął w piątek 19 czerwca Karol Nawrocki. Powód? Nazwanie ukraińskiej jednostki wojskowej imieniem „Bohaterów UPA”, co wywołało w Polsce słuszny niesmak i oburzenie. Zełenski nie czekał, krótko po ogłoszeniu decyzji przez Nawrockiego poinformował, iż odesłał polski order do Warszawy. Pokazał fotkę odznaczenia w paczce, gotową do wysłania firmą kurierską. Samo odesłanie Orderu, choć to ostentacyjna demonstracja, formalnie nie kończy procedury odebrania odznacznia. Zgodnie z ustawą, potrzebna jest publikacja postanowienia o odebraniu Orderu w „Monitorze Polskim”. – Po publikacji postanowienia Prezydenta RP o odebraniu orderu w „Monitorze Polskim” legitymacja potwierdzająca jego nadanie traci ważność – wyjaśnia w rozmowie z „Faktem” Rafał Leśkiewicz, rzecznik prezydenta Karola Nawrockiego. Rozporządzenie prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej w sprawie szczegółowego trybu postępowania w sprawach o nadanie orderów i odznaczeń oraz wzorów odpowiednich dokumentów, opisuje szczegóły dotyczące zwrotu odebranego orderu. – W przypadku podjęcia przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej decyzji o pozbawieniu orderu lub odznaczenia, Kancelaria wzywa osobę, która została pozbawiona orderu lub odznaczenia, do zwrotu odznaki tego orderu lub odznaczenia wraz z legitymacją – czytamy w paragrafie 9. Zełenski