Jasna deklaracja premiera Donalda Tuska odnośnie 800 plus. „Tak długo, jak będę odpowiadał za prace tego rządu”

3 godzin temu

Portal Infor.pl przytacza deklarację premiera Donalda Tuska o tym, iż program 800 plus pozostanie bez kryteriów i innych ograniczeń. Zauważa jednak, iż większość Polaków jest za zmianami w programie.

Fot. Shutterstock

Premier Tusk: 800 plus bez kryteriów i ograniczeń,

Premier Donald Tusk stanowczo zapewniał, iż program 800 plus będzie kontynuowany bez wprowadzania kryteriów dochodowych czy innych ograniczeń. Jednak zmiany w przepisach już teraz weryfikują, które dzieci kwalifikują się do otrzymywania świadczenia. Szczególne regulacje dotyczą dzieci obywateli Ukrainy zamieszkałych w Polsce.

Premier Donald Tusk, podczas konferencji prasowej 29 października 2024 roku, rozwiał wątpliwości dotyczące przyszłości programu 800 plus. Odpowiedział na pojawiające się spekulacje o ewentualnym ograniczeniu świadczenia:

Nie będzie kryteriów, nie będzie ograniczeń. 800 plus będzie wypłacane na każde dziecko tak długo, jak będę odpowiadał za prace tego rządu – powiedział premier.

Tusk podkreślił, iż program ma najważniejsze znaczenie w walce z ubóstwem, szczególnie w rodzinach wielodzietnych. Jednocześnie przyznał, iż świadczenie nie wpłynęło znacząco na poprawę wskaźników urodzeń w Polsce, co potwierdziła wiceminister rodziny Aleksandra Gajewska i ostatnie badania na ten temat.

Zmniejszenie liczby beneficjentów w 2024 roku

Wiceminister edukacji Joanna Mucha poinformowała w Sejmie 7 listopada 2024 roku, iż od początku roku liczba dzieci, na które wypłacane jest świadczenie, zmniejszyła się o 20 tysięcy. Zmiany te są efektem wprowadzenia nowych zasad, które ściśle łączą wypłatę świadczenia z realizacją obowiązku szkolnego.

Od września 2024 roku dzieci obywateli innych krajów, aby kwalifikować się do programu 800 plus, muszą spełniać określone warunki:

  • Uczęszczać do polskiej szkoły, realizując obowiązek szkolny lub roczne przygotowanie przedszkolne.
  • Wyjątkiem są uczniowie najwyższych klas w ukraińskich szkołach, którzy mogą dokończyć edukację online w roku szkolnym 2024/2025.

Zmiany te zostały wprowadzone nowelizacją ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy i są elementem weryfikacji zgodności z polskim systemem oświaty.

Według danych przedstawionych przez wiceminister Muchę, od września 2024 roku do polskiego systemu edukacji dołączyło 33 tysiące dzieci z Ukrainy. Łącznie w polskich szkołach w 2024 roku uczy się około 185 tysięcy dzieci uchodźczych. Ich liczba stale się zmienia ze względu na dynamiczną sytuację migracyjną.

Opinia publiczna: większość Polaków za zmianami w 800 plus

Mimo zapewnień premiera Tuska, badanie SW Research dla rp.pl z końca października 2024 roku wykazało, iż 53,7% Polaków chciałoby ograniczenia liczby beneficjentów lub całkowitej likwidacji programu. Szczegółowe wyniki sondażu:

  • 16,1% opowiada się za likwidacją świadczenia,
  • 37,6% uważa, iż liczba odbiorców powinna zostać zmniejszona,
  • 40,6% chce utrzymania lub podniesienia świadczenia.

Program 800 plus pozostaje kluczowym elementem polityki społecznej rządu Donalda Tuska. Choć nie ma planów jego ograniczenia na poziomie ogólnym, nowe regulacje, zwłaszcza dotyczące dzieci z Ukrainy, już wpłynęły na liczbę beneficjentów. Debata publiczna pokazuje, iż program budzi kontrowersje, a opinia Polaków w tej sprawie jest podzielona. Jednak premier Tusk stanowczo podkreśla, iż „nic co było dane, nie zostanie odebrane”.

Idź do oryginalnego materiału