W sobotę 26 lipca Klub Kulturalno-Turystyczny JDK oraz PTTK Oddział w Jaśle organizują górską wyprawę w malownicze rejony Beskidu Żywieckiego. W programie m.in. przejście przez Górę Pięciu Kopców oraz wejście na Pilsko – drugi co do wysokości szczyt Beskidów Zachodnich. To propozycja dla wszystkich, którzy chcą aktywnie spędzić dzień wśród górskich panoram i beskidzkiej przyrody. Szczegóły poniżej.
Wyjazd zaplanowano na sobotę 26 lipca o godz. 4:30 sprzed budynku Jasielskiego Domu Kultury. Powrót przewidywany jest około godz. 20:00.
Trasa wyprawy, licząca ok. 11,5 km, prowadzić będzie z Przełęczy Glinne (809 m n.p.m.) przez Górę Pięciu Kopców (1534 m n.p.m.) i Pilsko (1557 m n.p.m.) – najwyższy szczyt masywu, położony po stronie słowackiej – aż na Halę Miziową i dalej do Korbielowa. Czas przejścia szacowany jest na około 5 godzin, a suma podejść wynosi 760 metrów. To szlak wymagający, ale niezwykle atrakcyjny widokowo – ze szczytu Pilska przy dobrej pogodzie można zobaczyć Tatry, Beskid Orawski, Babią Górę, Baranią Górę i Skrzyczne.
W planie przewidziano również ognisko z pieczeniem kiełbasek – prowiant we własnym zakresie.
Koszt uczestnictwa wynosi 190 zł (dla członków PTTK, młodzieży do lat 16, posiadaczy Karty Dużej Rodziny oraz Honorowych Dawców Krwi – 180 zł). Zgłoszenia i wpłaty przyjmowane są w siedzibie PTTK Oddział Jasło (ul. Floriańska 15) od poniedziałku do czwartku w godz. 9:00–17:00, w piątek od 8:00 do 16:00.
Dzieci i młodzież do lat 18 mogą brać udział wyłącznie pod opieką osoby dorosłej. Obowiązuje ubiór turystyczny odpowiedni na zmienne warunki pogodowe.
Szczegółowe informacje można uzyskać w PTTK pod numerem 13 446 33 40, w JDK pod numerem 514 284 625 oraz na stronie internetowej www.jdkjaslo.pl. Organizatorzy zastrzegają sobie prawo do odwołania wyjazdu z przyczyn niezależnych.
Dodatkowe informacje o trasie:
Przełęcz Glinne (Korbielowska)
Przełęcz oddzielająca masyw Pilska od Pasma Babiogórskiego. Położona na wysokości 809 m n.p.m., stanowi granicę polsko-słowacką i przebiega przez nią Główny Szlak Beskidzki. Znajduje się w granicach Żywieckiego Parku Krajobrazowego.
Góra Pięciu Kopców (1534 m n.p.m.)
To polski wierzchołek masywu Pilska, zaliczany do Korony Gór Polski. Znajduje się tuż przy granicy ze Słowacją. Po II wojnie światowej był najwyższym punktem dostępnym dla polskich turystów – wejście na sam szczyt Pilska było wówczas zabronione.
Pilsko (1557 m n.p.m.)
Drugi najwyższy szczyt Beskidów Zachodnich. Jego nazwa według jednej z teorii pochodzi od dawnych zbójeckich biesiad. Ze szczytu rozciąga się szeroka panorama, a sam masyw objęty jest ochroną w ramach Żywieckiego Parku Krajobrazowego (PL) i Parku Krajobrazowego Horna Orava (SK).
Hala Miziowa
Rozległa hala położona na wysokości ok. 1230–1310 m n.p.m., znana z dawnego szałaśnictwa. Nazwa pochodzi od nazwiska jednego z dawnych właścicieli – Mizia. Znajduje się tu najwyżej położone schronisko PTTK w polskich Beskidach, oddane do użytku w 2003 roku.
Korbielów
Niewielka miejscowość na południu Polski, położona u stóp Pilska. Znana jako ośrodek turystyki górskiej i sportów zimowych – funkcjonuje tu rozbudowana sieć tras narciarskich i turystycznych. To właśnie tu zakończy się zaplanowana wyprawa.

