Jajka to jeden z podstawowych elementów codziennej diety – przypomina Medonet. Dostarczają wielu cennych składników, a dodatkowo można przygotowywać je na różne sposoby, urozmaicając swój jadłospis. Tymczasem okazuje się, iż nie wszystkie jajka są dobre dla zdrowia. Niektórych rodzajów powinniśmy wręcz unikać.
Medonet informuje, iż jajka różnią się między sobą nie tylko pod względem wielkości, ale również sposobu chowu kur, od których pochodzą. Wyróżniamy jajka z chowu ekologicznego, z wolnego wybiegu i ściółkowe. Na sklepowych półkach znajdziemy też inny gatunek, a więc jajka z chowu klatkowego. Które z nich warto wybierać?
Sposób chowu kur, a wartości odżywcze jajek
Jajko jajku nierówne — teoretycznie doskonale o tym wiemy, ale czy mamy świadomość, z czym wiąże się konkretny sposób chowu kur? Większość z nas przekonana jest o etycznych czy ekologicznych aspektach, jednak warto pamiętać także o tych związanych ze zdrowiem.
Aleksandra Wedziuk-Reszka z Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego PZH w rozmowie z „Wprost” mówiła, iż wartość odżywcza jaj, jest uzależniona od sposobu chowu. Kury z wolnego wybiegu dają jajka, które są bogatsze w białko. Zawierają też więcej cennych witamin i minerałów, ze względu na możliwość ruchu i poszukiwania naturalnego pożywienia.
Jakie jajka warto kupować?
Według Medonetu wybór jajek w sklepach jest ogromny, jednak nie wszystkie są godne uwagi. Najzdrowsze i najlepsze pod kątem humanitarnym są te z gospodarstw ekologicznych. Ich minusem jest natomiast cena, która wynosi choćby 2 zł za sztukę. To dużo, ale z drugiej strony lepiej zjeść ich mniej, stawiając jednocześnie na jakość.
Jajka z wolnego wybiegu są nieco tańsze, a również dostarczają cenne dla organizmu składniki. Zdecydowanie gorszym wyborem są jaja z chowu ściółkowego, który nazywany jest chowem intensywnym. Niemniej jednak i tak warunki panujące w takich hodowlach są lepsze niż w przypadku chowu klatkowego. Jajka z niego pochodzące są najtańsze, ale zwierzęta przetrzymywane są w niehumanitarny sposób.
Jajka z bazaru – czy to dobry wybór?
Większość z nas kupuje jajka w markecie, ewentualnie prosto od gospodarza. Są jednak i tacy, którzy chętnie odwiedzają lokalne bazary. Dostępne są tam jajka z gospodarstw, w których hoduje się do 50 kur. Medonet pisze, iż powinny one mieć pisemną informację i termin przydatności do spożycia. W przypadku braku takich danych lepiej powstrzymać się od zakupu — nie mamy bowiem pewności, skąd dokładnie pochodzą ani do kiedy można je bezpiecznie jeść.
Pamiętajmy, iż jajka są zdrowe, ale mogą być też źródłem poważnych chorób, w tym salmonelli. Powinny być przechowywane w urządzeniu chłodniczym, natomiast trzymanie ich w temperaturze pokojowej skraca termin przydatności do spożycia.
Unikajmy jajek trzymanych w pełnym słońcu, jak czasem ma to miejsce na bazarach. Tego typu incydenty powinniśmy zgłaszać do lokalnej stacji sanitarno-epidemiologicznej, która ma prawo kontrolować jakość wpuszczanych w obieg produktów.
Kolor i rozmiar jajek – czy mają znaczenie?
Medonet wyjaśnia, aby kupując jajka, skupiamy się głównie na ich pochodzeniu. A czy kolor i rozmiar też mają znaczenie? jeżeli chodzi o barwę, to musielibyśmy zerknąć do środka — im ciemniejsze żółtko, tym więcej składników odżywczych zawiera. Kolor skorupki nie ma natomiast znaczenia w kontekście zdrowia, ponieważ zależy on od genów kury.
Najlepszym wyborem będą jajka średniej wielkości lub małe. Zbyt duże rozmiary mogą wskazywać na karmienie kur paszą zawierającą sztuczne dodatki, które mają wpływ na ilość wartości odżywczych znajdujących się w jajku. Ponadto z reguły produkty te mają cieńszą skorupkę, przez co łatwiej pękają podczas gotowania. Jajka w rozmiarze XL zawierają dużo wody, zatem nie jest tak, iż im są większe, tym więcej składników odżywczych dostarczają.
Wybór dobrej jakości jajek to złożona kwestia. jeżeli nie mamy dostępu do tych z ekologicznego chowu, warto sięgnąć po produkty z odpowiednim oznakowaniem. „Zerówki” to jajka pochodzące z gospodarstw ekologicznych, „1” pochodzą z wolnego wybiegu, „2” — z chowu ściółkowego, a „3” — z chowu klatkowego. Jak łatwo się domyślić, zakup tych ostatnich nie jest trafnym wyborem.