Jakie formalności trzeba załatwić przed zainstalowaniem paneli fotowoltaicznych?

2 dni temu

Za popularnością fotowoltaiki stoją nie tylko wysokie oszczędności na wydatkach za prąd czy względy ekologiczne. Przede wszystkim jest to technologia dostępna, łatwa w użytku, a do tego jej montaż nie wymaga załatwienia wielu formalności. Dopełnienie wszystkich obowiązków nie zajmie za dużo czasu, ale warto zrobić to poprawnie, aby jak najszybciej cieszyć się korzyściami płynącymi z wykorzystania czystej energii słonecznej. Zobacz, jakie kroki trzeba podjąć, aby legalnie i bezproblemowo zainstalować panele fotowoltaiczne.

Fotowoltaika a pozwolenie na budowę

Większość instalacji fotowoltaicznych, które budowane są na użytek gospodarstw domowych, nie wymaga pozwolenia na budowę. Prawo stanowi, iż z takiego obowiązku zwolnione są mikroinstalacje, czyli systemy, których moc nie przekracza 50 kW. To naprawdę spora wartość – w gospodarstwach domowych średnia moc instalacji wynosi nie więcej niż 10 kW.
Jakkolwiek czasami konieczne będzie uzyskanie stosownego pozwolenia lub dokonania zgłoszenia. Dzieje się tak, jeśli:

  • fotowoltaika znajduje się w obszarze zabytkowym – w takiej sytuacji należy dokonać zgłoszenia instalacji i uzyskać pozwolenie konserwatora zabytków;
  • fotowoltaika montowana jest na budynku wpisanym do rejestru zabytków – należy uzyskać pozwolenie na budowę i zgodę konserwatora zabytków;
  • instalacja wpływa na konstrukcję dachu i do prawidłowego montażu konieczna jest jego przebudowa – wymagane jest wtedy uzyskanie pozwolenia na budowę.

Nie ma przy tym znaczenia, gdzie zainstalowana jest fotowoltaika. Może to być zarówno konstrukcja dachowa, jak i mocowana na gruncie. jeżeli tylko spełnia odpowiednie warunki, nie trzeba wcześniej uzyskać pozwolenia na budowę, ani zgłaszać tego faktu.

Formalności PPOŻ

Znacznie częściej zdarza się, iż instalacja fotowoltaiczna w gospodarstwie domowym wymaga zgłoszenia do Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej. Kiedy zachodzi taki obowiązek? Zgodnie z przepisami jest to konieczne, jeżeli system ma moc większą niż 6,5 kW.
Pamiętaj, iż należy to zrobić już na etapie projektu instalacji – prawo nakazuje skonsultować jej budowę z rzeczoznawcą ds. zabezpieczeń przeciwpożarowych pod względem zgodności z wymaganiami PPOŻ.

Czego będziesz potrzebować, aby dopełnić tę formalność? Dokumenty, które mogą okazać się przydatne, to:

  • schemat elektryczny instalacji;
  • projekt instalacji, z uwzględnieniem środków ochrony przeciwpożarowej oraz wytyczonymi drogami dla ekip ratowniczo-gaśniczych;
  • zawiadomienie dla Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej.

Nie ma szczegółowych wytycznych co do pełnej dokumentacji, którą należy załączyć do zawiadomienia. Każda jednostka kieruje się własnymi wytycznymi i należy sprawdzić te informacje jeszcze przed przystąpieniem do prac.
Jeśli chcesz mieć pewność, iż nowo powstający system będzie spełniał wszystkie wymogi prawne, warto jego wykonanie powierzyć firmie, która zajmie się wykonaniem instalacji fotowoltaicznej od A do Z.

Zgłoszenie fotowoltaiki do zakładu energetycznego

Montaż instalacji fotowoltaicznej nie jest jednoznaczny z zakończeniem projektu. Zanim podłączysz instalację do sieci energetycznej, musisz załatwić pewne formalności z jej zarządcą. W zależności od wielkości instalacji można tego dokonać na dwa sposoby:

  • podłączenie na podstawie zgłoszenia – stosuje się je, jeżeli moc instalacji nie przekracza mocy przyłączeniowej określonej w umowie o dystrybucję energii;
  • podłączenie wraz ze zmianą warunków przyłączeniowych – ma miejsce wtedy, gdy moc instalacji jest większa niż moc przyłączeniowa.

Podłączenie instalacji fotowoltaicznej na podstawie zgłoszenia jest maksymalnie uproszczone i nie zajmuje wiele czasu. Wystarczy, iż zakomunikujesz ten fakt operatorowi sieci dystrybucyjnej w terminie 30 dni przed uruchomieniem instalacji. Zmiana warunków przyłączeniowych może być bardziej czasochłonna (choć zwykle nie jest) i wymaga podpisania aneksu do umowy o dystrybucję energii lub umowy kompleksowej.
Do obu typów wniosków o przyłączenie instalacji należy dołączyć poniższe dokumenty:

  • kopię umowy z wykonawcą instalacji, wraz z potwierdzeniem uprawnień przez Urząd Dozoru Technicznego;
  • kartę informacyjną paneli
  • certyfikat zgodności paneli fotowoltaicznych z normami;
  • certyfikat inwertera;
  • kartę informacyjną falownika wraz z certyfikatem NC RfG;
  • schemat instalacji.

Po sprawdzeniu i zatwierdzeniu wniosku operator sieci dystrybucyjnej zainstaluje licznik dwukierunkowy, który mierzy odprowadzoną do sieci i pobraną z niej energię elektrycznej. Przyłączenie jest darmowe i tuż po jego wykonaniu możesz korzystać z ekologicznej i taniej energii wyprodukowanej przez twoją instalację.
Jak widzisz, proces projektowania, montażu i podłączenia instalacji fotowoltaicznej nie jest obwarowany wieloma wymogami – formalności są adekwatnie minimalne. Będzie ich więcej, o ile jednocześnie starasz się o dofinansowanie fotowoltaiki. W tym przypadku jednak nie ma ogólnych wytycznych, ponieważ każdy program wsparcia opracowuje własne zasady przyznawania dotacji. Wypełnienie kilku dodatkowych dokumentów nie powinno jednak stanowić żadnego problemu, tym bardziej iż taka pomoc finansowa skraca czas zwrotu inwestycji o kilka lat i warto z niej skorzystać.

Idź do oryginalnego materiału