Ogromne akwarium i warsztaty edukacyjne to niektóre z atrakcji, jakie przygotowano dla odwiedzających w Ośrodku Edukacji Przyrodniczej w Umianowicach na Ponidziu. Zorganizowano tam Dni Otwarte Funduszy Europejskich.
Przyrodnicy zachęcali m.in. do zgłębiania tajemnic rzeki Nidy i do zwiedzania Nidarium. Żyje tu ok. 14 gatunków ryb m.in. leszcze, sumiki karłowate i karasie z pobliskiej Nidy – przypomina Dariusz Wiech z Zespołu Świętokrzyskich i Nadnidziańskich Parków Krajobrazowych. Dodaje, iż być może już niebawem do mieszkańców akwarium mającego pojemność około 25 tys. litrów, dołączy niezwykle rzadki sum – albinos.
– Sum pospolity ma ciemny kolor łusek, natomiast sum biały jest piękny. Żyje do 30 lat i może osiągnąć do ponad 2 m. My z kolei chcemy pozyskać niewielkie, 15-centymetrowe sumy. Liczymy, iż zaaklimatyzują się w naszym akwarium – mówi.
W Umianowicach powiększyło się też stado koników polskich. Można je podziwiać nieopodal ośrodka na 13 ha powierzchni tamtejszych łąk – mówi z kolei Katarzyna Bień.
– W naszym stadzie są trzy klacze, które są źrebne. Jedna z nich już szczęśliwie została mamą. Mamy klaczkę, która urodziła się kilka dni temu. Źrebię przyszło na świat bez komplikacji. Jest całe i zdrowe – mówi.
W ramach trwających Dni Otwartych Funduszy Europejskich, pracownicy zespołu Life4Delta zorganizowali w Umianowicach maraton warsztatów przyrodniczo-ekologicznych. Najmłodsi poprzez zabawę uczyli się m.in. budować budki dla ptaków i zakładać łąkę kwietną dla pszczół. Z kolei w zagrodzie edukacyjnej, w której mieszkają rodzime zwierzęta, takie jak kozy sandomierskie i owce wrzosówki odbyło się wspólne karmienie zwierząt. Odwiedzający ośrodek mogli też sami komponować herbatki ziołowe i brać udział w tworzeniu alei wierzbowej. Ci, z którymi rozmawiała nasza reporterka mówili, iż świetnie się bawią.
Na wycieczkę przyjechała m.in. Renata Janik, wicemarszałek województwa świętokrzyskiego, wraz z wnukami.
– Wszystkich mieszkańców, a także szkoły z naszego województwa zachęcam do odwiedzenia tego wspaniałego miejsca. Dzieci, które mieszkają w mieście mogą poznać naturę. To doskonałe miejsce na „zielone szkoły”, bo ośrodek dysponuje także bazą noclegową – zaznacza.
Dyrektor ośrodka Tomasz Hałatkiewicz zapowiada, iż już niedługo pojawi się pokazowa zagroda gęsi kieleckiej.
– To gęsi, które jeszcze przed wojną były w wielu gospodarstwach. Niestety, w tej chwili w Polsce jest zaledwie jedno stado tych ptaków. Planujemy zakup ok. 30 gęsi. Z pewnością będzie to istotny element edukacji przyrodniczej – zaznacza.
Planowana jest także modernizacja i adaptacja wagonów na nowe funkcje, czyli zielarnię na kołach, a także salkę i wagon edukacyjny.
Budowa Ośrodka w Umianowicach to jedno z najważniejszych przedsięwzięć realizowanych ze środków unijnych w perspektywie finansowej na lata 2014-2020.