Jak pozbawić zachówku?

1 rok temu
Zdjęcie: jak-pozbawic-zachowku?


Istnieje błędne przekonanie, iż pominięcie spadkobiercy ustawowego w testamencie automatycznie skutkuje jego wydziedziczeniem. To jest nieprawda! Wydziedziczenie to oddzielna instytucja prawna, wymagająca osobnego oświadczenia w testamencie. Zaleca się, aby oświadczenie to zostało sporządzone u notariusza.

Możliwe jest wydziedziczenie osoby uprawnionej do zachowku tylko w określonych przypadkach przewidzianych przepisami prawa. Powód wydziedziczenia musi być uzasadniony opisowo w testamencie. Wystarcza to, aby nie powoływać się jedynie na ogólną podstawę wydziedziczenia z art. 1008 k.c. Spadkodawca może pozbawić zstępnych, małżonka i rodziców zachowku, jeżeli uprawniony do zachowku postępuje w sposób sprzeczny z zasadami współżycia społecznego (np. związanie się ze środowiskiem przestępczym, uzależnienie od narkotyków lub alkoholu, utrzymywanie się z działalności przestępczej, hazard, uchylanie się od pracy zarobkowej na cudzy koszt) lub dopuścił się umyślnego przestępstwa przeciwko życiu, zdrowiu lub wolności spadkodawcy lub jednej z najbliższych mu osób (wydziedziczenie wymaga potwierdzenia prawomocnym wyrokiem sądu – choć nie zawsze) albo rażącej obrazy czci (publiczna obraza), lub nie dopełnia obowiązków rodzinnych wobec spadkodawcy (np. zerwanie kontaktów, brak zainteresowania potrzebami spadkodawcy, brak opieki w chorobie, unikanie płacenia alimentów, brak obecności w ważnych chwilach życia).

Należy pamiętać, iż wydziedziczony zstępny może mieć własnych zstępnych, którzy, jeżeli nie zostaną wydziedziczeni, będą uprawnieni do zachowku od spadkobierców testamentowych w przyszłości.

Dodatkowym zabezpieczeniem i ochroną naszego rozporządzenia woli może być wpisanie testamentu do Notarialnego Rejestru Testamentów. Rejestr ten zawiera jedynie informację o tym, iż dana osoba sporządziła testament i zdeponowała go w określonej kancelarii notarialnej. Nie ma obawy, iż zawartość testamentu zostanie ujawniona publicznie, a wpisanie do NORT jest bezpłatne.

Warto jednak zauważyć, iż wydziedziczenie nie jest absolutną gwarancją dla spadkobierców wskazanych w testamencie, ponieważ osoba wydziedziczona ma prawo zarówno do kwestionowania ważności testamentu, jak i samego oświadczenia o wydziedziczeniu. To może skutkować roszczeniem o zachowek.


Drogi czytelniku przypominamy, iż wszystkie sprawy prawne w tym sprawa, o jakiej piszemy, potrafią być zawiłe i często wymagają uzyskania pomocy prawnika. Warto przed podjęcie kraków prawnych zawsze omówić je z prawnikiem.

Skontaktuj się z nami już teraz. Przeanalizujemy Twoją sprawę i sprawdzimy dokładnie, co da się zrobić w Twojej sprawie. Nasi eksperci pomogli już niejednemu klientowi, który myślał, iż jest już w sytuacji bez wyjścia.

Napisz do nas lub zadzwoń już teraz.

579-636-527
[email protected]

Daniel Głogowski

Publicysta, pisarz i działacz społeczny. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku dla międzynarodowych wydawców. Przez ponad 30 lat zdobywa swoje doświadczenie dzięki współpracy z największymi redakcjami. W swoich artykułach starał się podejmować kontrowersyjne tematy i prezentować oryginalne punkty widzenia, które pozwalały na głębsze zrozumienie omawianych kwestii. Przez lata zyskał reputację rzetelnego dziennikarza. Kontakt z redakcją: [email protected]

Here’s Prawo co dnia,Aktualności z kraju,Wydarzenia dnia,adwokat warszawa,blog prawny,lega artis,legaartis,porady prawne,prawo do zachówku,prawo spadkowe,spadek,wydziedziczenie,zachówek-related post from
Jak pozbawić zachówku?:

Idź do oryginalnego materiału