Jak ogrzać zimny pokój? Najlepsze rozwiązania

1 tydzień temu

Jeśli ciepłe powietrze zbyt gwałtownie ucieka z pokoju, może zajść konieczność jego ogrzania jakimś dodatkowym sposobem. Jakie są najlepsze metody na zwiększenie komfortu termicznego w pomieszczeniach? Które z nich są w stanie zastąpić tradycyjny kaloryfer, a które nadają się wyłącznie jako dodatkowe źródło ciepła? Postaramy się znaleźć odpowiedzi na wszystkie te pytania.

Czym dogrzać mieszkanie? Pomysły

W chłodne dni wysoka temperatura we własnym domu czasami jest trudna do osiągnięcia. Przyczyn tego stanu rzeczy może być wiele. Najczęstszym problemem, zwłaszcza w starym budownictwie, jest brak adekwatnej izolacji termicznej oraz nieszczelne okna i drzwi, przez które ucieka ciepło.

Czasami kaloryfery podłączone do centralnego ogrzewania grzeją niezbyt wydajnie lub grzejnik jest za mały w stosunku do rozmiarów danego pokoju. Na ogół trudniejsze jest także efektywne ogrzanie części domu znajdujących się na parterze lub na poddaszu – powodem są niedostatecznie ocieplone dachy i podłogi. Dodatkowe ogrzewanie przydaje się również, kiedy na zewnątrz panuje niska temperatura, ale jeszcze nie rozpoczął się sezon grzewczy.

W wielu mieszkaniach konieczne jest podniesienie temperatury w łazience – takie pomieszczenia muszą być dobrze wentylowane i z tego powodu ciepło dość gwałtownie z nich ucieka. A przecież w łazience szczególnie zależy nam, by mieć komfort termiczny, bo rozbieramy się przed wejściem do wanny czy kabiny prysznicowej, a potem wychodzimy z nich mokrzy!

Bywa i tak, iż zimą musimy spędzać trochę czasu w pomieszczeniu, które w ogóle nie ma kaloryfera ani nie jest w żaden inny sposób podłączone na stałe do ogrzewania. W takich sytuacjach warto zainwestować w jakieś rozwiązanie pozwalające na dogrzewanie pokoju. Poniżej opisujemy różne dostępne opcje. Niektóre z nich są w stanie całkowicie zastąpić tradycyjne kaloryfery, inne da się wykorzystać jedynie jako wspomaganie podstawowego źródła ciepła w pomieszczeniu.

Warto zadbać o komfort termiczny w łazience

Jak ogrzać pokój? Grzejnik na prąd

Grzejniki elektryczne to bardzo popularny sposób na to, by ogrzać pokój, a choćby całe mieszkanie. Źródłem ciepła jest w nich grzałka lub przewód grzewczy wymagający podłączenia do prądu. Często można się też spotkać z określeniem ,,grzejniki konwektorowe”. To nic innego jak grzejniki elektryczne, które można przenosić z miejsca na miejsce, a więc można za ich pomocą ogrzać dowolne miejsce w mieszkaniu (o ile jest możliwość podłączenia urządzenia do prądu).

W praktyce najczęściej wykorzystuje się właśnie takie mobilne grzejniki elektryczne. Zimne powietrze przedostaje się przez otwory znajdujące się w ich dolnej części i ogrzewa się. Następnie ciepło wydostaje się górną częścią grzejników konwektorowych poprzez zamontowane w nich specjalne żaluzje.

Zobacz: Ogrzewanie domu klimatyzacją – ile kosztuje i kiedy się opłaca?

Niestety, w dobie wysokich cen prądu, ten sposób na podniesienie temperatury nie będzie zbyt ekonomiczny. Oczywiście, co innego, gdy potrzebujemy tylko dodatkowego źródła ciepła do jednego pomieszczenia, a co innego, gdy zależy nam, by ogrzać mieszkanie o większych rozmiarach.

W nowocześniejszych modelach będziemy mieli liczne funkcje dodatkowe, m.in. wbudowany termostat, zabezpieczenie przed przegrzaniem czy automatyczny wyłącznik. Dzięki temu ten sposób ogrzewania można zastosować choćby w pokoju dziecięcym czy w mieszkaniu osoby starszej. Kolejnym ogromnym plusem jest fakt, iż grzejnik elektryczny nie stwarza ryzyka zaczadzenia.

Grzejniki elektryczne mogą także mieć postać promienników podczerwieni, które wyróżniają się specyficznym sposobem działania. Ogrzewają one przedmioty znajdujące się wokół i rozpraszają powstałą energię cieplną na całe pomieszczenie. W promiennikach podczerwieni ciepło wytwarzane jest bardzo efektywnie, co pozwala zmniejszyć zużycie prądu.

[[kategoria:1586:6]]

Termowentylator – sposób na tanie ogrzanie pokoju

Termowentylator, czyli popularna farelka, to świetny sposób, aby zapewnić sobie komfort termiczny w domu. Na rynku dostępne są urządzenia o różnej mocy, prędkości nawiewu, designie czy wymiarach, dlatego z pewnością uda się znaleźć coś idealnego do każdego pomieszczenia. Termowentylator może być wolnostojący lub montowany na stałe (np. na ścianie pokoju). Niewielkie modele można postawić na komodzie czy na biurku.

Dzięki zamontowanej wewnątrz urządzenia spirali grzejnej chłodne powietrze znajdujące się pokoju gwałtownie zostaje ogrzane. Wiele termowentylatorów posiada funkcję chłodzenia, dzięki czemu będą przydatne także w czasie letnich upałów. Farelka wymaga podłączenia do prądu, więc oczywiście można nią ogrzać tylko pomieszczenia podłączone do sieci elektrycznej. Dzięki zastosowaniu licznych zabezpieczeń możemy uzyskać w mieszkaniu przyjemną temperaturę bez obaw o bezpieczeństwo. To dobry sposób, by ogrzać pokój dziecka czy osoby starszej. Ten rodzaj ogrzewania jest również przystępny cenowo.

Należy tylko pamiętać, iż takie urządzenia raczej nie są przystosowane do pracy ciągłej, włącza się je zwykle tylko na kilka godzin. Świetnie sprawdzą się jako dodatkowy grzejnik, natomiast nie jest to sposób na zastąpienie centralnego ogrzewania. Zawsze należy przestrzegać maksymalnego czasu pracy przewidzianego przez producenta danego urządzenia, aby nie doprowadzić do awarii. Co więcej, termowentylator o małej mocy może nie być wystarczający, gdy chcemy dogrzać większe pomieszczenie.

Termowentylatory

Jak gwałtownie ogrzać mieszkanie? Pomoże nagrzewnica elektryczna!

Nagrzewnica to dmuchawa wydmuchująca gorące powietrze, zasilana prądem. Gdy chcemy jak najszybciej ogrzać zimny pokój, właśnie to rozwiązanie sprawdzi się najlepiej. Odczujemy wzrost temperatury, choćby kiedy mury domu będą jeszcze zimne.

Owszem, taka dmuchawa zużywa sporo energii, a więc nie będzie najtańsza w eksploatacji, jednak jest znakomita, gdy chodzi nam o doraźne dogrzewanie pokoju. Istotne jest, aby dobrać moc urządzenia do rozmiarów pomieszczenia.

Czym ogrzać pokój? Piecyk gazowy

Piecyk gazowy znakomicie sprawdzi się jako dodatkowe źródło ciepła. Podłączona jest do niego butla z metanem lub propan-butanem. Wystarczy rozpalić płomień, by gwałtownie ogrzać pokój. Nowoczesne modele pozwalają regulować moc grzania, a tym samym zapewniają optymalną temperaturę w pomieszczeniu.

Wiele osób ma w tym przypadku obawy o bezpieczeństwo. Czy słusznie? jeżeli jest to nowoczesne urządzenie mające wszystkie niezbędne atesty, jest w pełni sprawne technicznie i użytkowane w prawidłowy sposób, nic nam nie grozi.

[[kategoria:1571:6]]

Czy piecyk naftowy pomoże ogrzać mieszkanie?

Piecyk zasilany naftą to tradycyjny sposób na to, jak ogrzać pokój. Do wyboru mamy klasyczne modele, które mają palnik z knotem, a także nowocześniejsze, elektroniczne z wtryskiem paliwa. W niektórych urządzeniach znajduje się wentylator, który zapewnia lepsze rozprowadzanie ciepła po pomieszczeniu.

Warto wybierać piecyki z dodatkowymi zabezpieczeniami, które wyłączają płomień np. w przypadku przewrócenia urządzenia. jeżeli w domu są dzieci, przydatna będzie również możliwość zablokowania piecyka przed przypadkowym uruchomieniem. Dobrej jakości nafta nie powinna wydzielać charakterystycznego, nieprzyjemnego zapachu lub będzie on jedynie lekko wyczuwalny. Piecyk naftowy z reguły będzie jednak droższy od gazowego, który pozwoli równie efektywnie ogrzać pokój.

Zobacz: Gdzie umieścić grzejnik w salonie by był najbardziej efektywny?

Czy grzejnik olejowy zastąpi tradycyjny grzejnik?

Grzejniki olejowe to skuteczny sposób na uzyskanie komfortu cieplnego w pomieszczeniach, gdy popsuło się centralne ogrzewanie lub gdy jest ono niewystarczające. Tego typu urządzenia przypominają wyglądem tradycyjne kaloryfery, jednak w środku znajduje się olej, który nagrzewa się po podłączeniu do prądu. Następnie za pośrednictwem metalowej obudowy przyjemne ciepło rozprowadzane jest po danym pomieszczeniu.

Grzejniki olejowe pozostają ciepłe choćby przez dłuższy czas po odłączeniu od prądu, a więc jest to znakomity sposób na to, by utrzymać odpowiednią temperaturę w pokoju. Niektóre urządzenia mają wiele przydatnych dodatkowych funkcji, takich jak zdalne uruchamianie czy ustawianie godziny, o której grzejnik olejowy ma się włączyć. Dzięki temu po pracy będziesz mógł wejść od razu do ciepłego domu.

Grzejnik elektryczny

Kominek tradycyjny sposobem na ciepłe i przytulne mieszkanie

Tradycyjny kominek opalany drewnem to doskonały sposób na podniesienie temperatury w pokoju, w którym został wybudowany, a choćby w całym mieszkaniu. Ciepło z kominka można rozprowadzić po całym domu dzięki systemu dystrybucji gorącego powietrza. Kominek bywa alternatywą dla kaloryfera, ale częściej wykorzystuje się go jako dodatkowe ogrzewanie, a choćby jako element wizualny.

Nie da się ukryć, iż płonące polana mają swój wyjątkowy urok, niemożliwy do podrobienia przez piecyki gazowe czy elektryczne. Dzięki obecności kominka pomieszczenie nabiera ponadczasowej elegancji i zyskuje na przytulności. Nie wszędzie jednak da się zastosować takie ogrzewanie, gdyż wymaga ono wykonania specjalnej instalacji z kominem odprowadzającym dym.

Kominek z płaszczem wodnym

Jak ogrzać pokój w ekologiczny sposób? Najlepszy będzie biokominek!

Biokominek może nie ma wystarczającej mocy, aby skutecznie ogrzać mieszkanie, ale dzięki niemu temperatura w pokoju z pewnością nieco się podniesie. Zresztą, niektórzy kupują go bardziej do ozdoby.

Sposób montażu możesz dobrać do swoich potrzeb – istnieją zarówno biokominki wolnostojące, jak i montowane na stałe. jeżeli mamy mały pokój, możemy wybrać jakiś niewielki model, idealny do postawienia np. na komodzie czy stoliku. W dużych salonach niezwykle efektownie prezentują się wielkie biokominki wbudowywane w ścianę.

Największą zaletą tego typu instalacji jest ekologiczne ogrzewanie. Zasilane są biopaliwem, czyli etanolem pozyskanym z naturalnych składników. W pokoju z biokominkiem można bezpiecznie spać, gdyż nie stwarza on ryzyka zaczadzenia, ale oczywiście pomieszczenie powinno się wietrzyć.

Biokominek

Jak ogrzać pokój? Podsumowanie

Istnieje wiele sposobów na to, by ogrzać pomieszczenie, a każdy z nich ma swoje mocne i słabe strony. Warto zastanowić się nad zakupem grzejnika na prąd, termowentylatora, nagrzewnicy elektrycznej, piecyka gazowego, piecyka na naftę czy grzejnika olejowego. Praktycznym i estetycznym sposobem na uzyskanie w pokoju optymalnej temperatury będzie również tradycyjny kominek lub biokominek.

W zależności od tego, czy chcemy dogrzać małe pomieszczenie czy całe mieszkanie, musimy dobrać urządzenie grzewcze o odpowiedniej mocy. Duże znaczenie ma również docelowy sposób korzystania z niego – czy ma ono pracować ciągle czy szukamy raczej czegoś do użytku doraźnego? Odpowiedzmy sobie również na pytanie, jaki budżet chcemy przeznaczyć na dogrzanie pokoju i jakimi cechami powinno się charakteryzować nasze źródło ciepła.

Idź do oryginalnego materiału