Negocjatorzy dwóch głównych irlandzkich partii centroprawicowych, Fianna Fáil i Fine Gael, osiągnęli wczoraj (14 stycznia) porozumienie w sprawie rządu koalicyjnego z grupą siedmiu niezależnych posłów, informuje The Irish Times.
Zgodnie z porozumieniem, oczekującym na wewnętrzną ratyfikację przez obie partie, stanowisko premiera (Taoiseach) ponownie przypadnie Micheálowi Martinowi z Fianna Fáil i Simonowi Harrisowi z Fine Gael. Ponieważ Fianna Fáil jest największą partią, Martin przejąłby stery jako pierwszy.
Obie partie pozostają w koalicji na podobnych zasadach od 2020 roku. Jednak wybory parlamentarne 29 listopada niemal całkowicie wyeliminowały ich trzeciego partnera, Partię Zielonych.
Chociaż Fianna Fáil zwiększyła swój udział w mandatach w parlamencie krajowym (Dáil), obaj partnerzy przez cały czas musieli znaleźć nowego trzeciego partnera, aby uzyskać większość.
Umowa koalicyjna zapewniłaby miejsca w gabinecie, najwyższym szczeblu rządu, dwóm posłom – zwanym Teachta Dála (TD) – z siedmioosobowej Regionalnej Grupy Niezależnej (RIG).
Te dwa stanowiska są znane jako „super junior” ministerstwa, ponieważ te teki normalnie nie zasługiwałyby na miejsca w gabinecie. Dwóch kolejnych posłów z RIG pełniłoby funkcję młodszych ministrów.
Fianna Fáil otrzymałaby osiem miejsc w rządzie, a Fine Gael siedem – jest to zwycięstwo mniejszego partnera, biorąc pod uwagę, iż Fianna Fáil znacznie zwiększyła swoją przewagę w Dáil.
Według Irish Independent, przewodniczący Eurogrupy Paschal Donohoe z Fine Gael powróci na stanowisko ministra finansów. Wcześniej piastował to stanowisko w latach 2017-2022, zanim trafiło ono do Micheala McGratha z Fianna Fáil, który w zeszłym roku opuścił irlandzki rząd, aby zostać komisarzem UE ds. sprawiedliwości.
Donohoe pełnił funkcję ministra wydatków publicznych od 2022 r., równolegle z rolą w Eurogrupie.
Irish Times powołuje się na anonimowe źródła, które twierdzą, iż Fianna Fáil i Fine Gael powinny być w stanie zakończyć swoje procesy ratyfikacyjne przed posiedzeniem Dáil zaplanowanym na środę w przyszłym tygodniu.
Zanim Fianna Fáil i Fine Gael zawarły formalną koalicję w 2020 r., Fianna Fáil wspierała mniejszościowy rząd Fine Gael w latach 2016-2020 w ramach umowy „zaufania i wsparcia”.
Różnice ideologiczne między obiema partiami są niewielkie. Obie są liberalne społecznie według standardów europejskich, ale Fine Gael bardziej niż Fianna Fáil. Fine Gael jest jednak bardziej konserwatywna fiskalnie.
Niemniej jednak, byli oni głównymi rywalami w irlandzkiej polityce przez większość ubiegłego wieku, wyrastając z przeciwnych stron irlandzkiej wojny domowej z lat 1922-1923.