Irański reformista Masoud Pezeshkian wygrywa wybory prezydenckie – DW – 07.06.2024

ochrona24.info 2 miesięcy temu

Zwyciężył reformista Masoud Pezeshkian Druga tura wyborów prezydenckich W Iran W sobotę (06.07.2024) irańska Komisja Wyborcza ogłosiła, iż ​​zostanie on kolejnym prezydentem kraju.

Pezeshkian, 69-letni kardiochirurg, uzyskał 53,6% głosów przeciwko ultrakonserwatywnemu Saeedowi Jalili (44,3%) w wyborach, w których udział wzięło 49,9%, czyli 30 573 931 głosów.

Rzecznik Irańskiej Komisji Wyborczej, Mohsen Islami, ogłosił na telewizyjnej konferencji prasowej: „Dzięki temu pan Masoud Pezeshkian zostaje zwycięzcą czternastych wyborów prezydenckich w Islamskiej Republice Iranu”.

Następca twardogłowego konserwatysty Ibrahima Raisiego

Były minister zdrowia i parlamentarzysta zostanie dziewiątym prezydentem w historii Islamskiej Republiki Iranu i zastąpi twardogłowego konserwatystę Ebrahima Raisiego, który zginął w maju w wypadku helikoptera.

Wybrany politycznie prezydent Iranu był na początku kampanii wyborczej powszechnie nieznany, jednak popularność zyskał dzięki swojemu przesłaniu o umiarze, zbliżeniu z Zachodem i krytyce hidżabu.

Udało mu się zjednoczyć głosy niezadowolenia z polityki Raisiego, pod rządami którego nasiliły się represje społeczne i polityczne, a jego kampania podsyciła strach przed Jalilim, ultrakonserwatystą cieszącym się reputacją „nieprzejednanego”.

Pierwszy reformistyczny prezydent

Pezeshkian zostanie pierwszym prezydentem Reformatorów, grupy politycznej poszukującej pewnego otwarcia w kraju, od lat w kraju w okresie silnych napięć regionalnych spowodowanych wojną w Gazie, ale także wewnątrz kraju ze względu na politykę taką jak nałożenie sankcji. Hidżab i brak wolności.

Prezydent Iranu ma władzę decyzyjną w sprawach narodowych oraz w mniejszym stopniu w polityce zagranicznej i bezpieczeństwa Iranu, gdyż Najwyższy Przywódca Ali Chamenei pełni funkcję głowy państwa o szerokich uprawnieniach.

W wyborach stawką był także udział 61 milionów Irańczyków wezwanych do urn, na które głosowało 49,8% wyborców, co oznacza poprawę w porównaniu z 39,9% w pierwszej turze.

Odsetek ten wynoszący 39,9% oznacza rekordową liczbę głosów wstrzymujących się w historii Islamskiej Republiki Iranu, która zawsze przywiązywała dużą wagę do udziału jako dowodu społecznego poparcia i legitymizacji.

Ta niska frekwencja ujawniła niezadowolenie dużej części społeczeństwa z systemu politycznego ustanowionego przez ajatollaha Ruhollaha Chomeiniego w 1979 roku.

p(efe, afp, EPA)

Idź do oryginalnego materiału