Prezydent Iranu Masud Pezeszkian udaje się we wtorek z jednodniową, oficjalną wizytą do Pakistanu – poinformowała agencja AFP, powołując się na rzecznika irańskiego prezydenta. Będzie to pierwsza zagraniczna podróż Pezeszkiana od rozpoczęcia przez Izrael i USA wojny przeciwko Iranowi 28 lutego.
Cytowany przez irańską, państwową agencję informacyjną IRNA rzecznik Pezeszkiana przekazał, iż tematem rozmów będzie przede wszystkim sprawa dalszych konsultacji z USA na temat warunków zakończenia wojny.
W Pakistanie, który jest głównym mediatorem między Iranem i USA, Pezeszkian ma rozmawiać m.in. ze swym odpowiednikiem Asifem Alim Zardarim oraz premierem Shehbazem Sharifem.
W niedzielę w Szwajcarii zakończyła się pierwsza sesja amerykańsko-irańskich negocjacji. Pośredniczący w rozmowach przedstawiciele władz Kataru i Pakistanu poinformowali we wspólnym oświadczeniu, iż strony osiągnęły „zachęcający postęp”.
Ich efektem jest m.in. powołanie specjalnej komórki, która ma zająć się sposobami złagodzeniem napięcia w Libanie. Równolegle z wojną przeciwko Iranowi izraelska armia prowadzi w południowym Libanie ofensywę przeciwko proirańskiemu ugrupowaniu Hezbollah.
Turecka agencja prasowa Anatolia podkreśliła, iż będzie to pierwsza zagraniczna podróż Pezeszkiana od rozpoczęcia amerykańsko-izraelskiej wojny przeciwko Iranowi. Poprzednio prezydent Iranu był z oficjalną wizytą w Pakistanie w sierpniu ub. roku.
APW, PAP

7 godzin temu









