IPN w Łodzi otwarł dziś w Wieluniu wystawę plenerową poświęconą duchownym, którzy trafili do niemieckich obozów koncentracyjnych (zdjęcia)

5 godzin temu

Instytut Pamięci Narodowej w Łodzi otwarł dziś w Wieluniu na skwerze przed Biblioteką Miejską nieopodal pomnika papieża wystawę plenerową (zobacz film na naszym Facebooku). Jest poświęcona duchownym, również tym związanych z ziemią wieluńską, którzy trafili do niemieckich obozów koncentracyjnych.

Katarzyna Halik Instytut Pamięci Narodowej w Łodzi:
Wystawę „Duchowni katolicy z kraju Warty w niemieckich obozach w Konstantynowie Łódzkim i KL Dachau”
prezentujemy w Wieluniu w związku z 80. rocznicą wyzwolenia niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego w Dachau oraz w Dniu Męczeństwa Duchowieństwa Polskiego. Wystawa upamiętnia duchownych archidiecezji poznańskiej oraz ówczesnych diecezji łódzkiej, wrocławskiej, częstochowskiej, dokładnie ziemi wieluńskiej, aresztowanych na początku października 1941 roku podczas największej fali zatrzymań kapłanów kraju Warty, czyli na terenach włączonych do Rzeszy Niemieckiej, następnie więzionych w niemieckich obozach w Konstantynowie Łódzkim i KL Dachau. Wystawa powstawała kilka miesięcy, w wystawie zamieszczono fotografie kapłanów pochodzących z ziemi wieluńskiej, warto podkreślić i przywołać postać duchownych związanych z ziemią wieluńską, księdza Maksymiliana Binkiewicza i księdza Ludwika Rocha Gietyngiera, którzy zostali beatyfikowani w 1999 roku przez papieża Jana Pawła II w gronie stu ośmiu męczenników okresu drugiej wojny światowej.

Jan książek, dyrektor Muzeum Ziemi Wieluńskiej:
Pięknie, iż w przestrzeni miejski coś się pojawia, coś nowego, szczególnie, iż to są wystawy, które mają coś do przekazania. adekwatnie wszystkie one mówią o pewnych sprawach, o ludziach, o wydarzenia. Ta jest wystawą szczególna w szczególnym miejscu, bo na miejscu zbombardowanych kamienic. Mówi o księżach, którzy stracili życie głównie w obozie koncentracyjnym KL Dachau. Należy pamiętać, iż Wieluń był tą pierwszą Golgotą, kiedy to zbombardowano pierwszą świątynię, kiedy zginęły też dwie pierwszej siostry zakonne ratujące życie w szpitalu wieluńskim. To trzeba koniecznie zobaczyć.


Wystawa będzie dostępna do 13 maja. Podczas jej otwarcia głos zabrali też poseł Paweł Rychlik, burmistrz Paweł Okrasa, ksiądz Piotr Kamiński – recenzent wystawy oraz doktor Joanna Żelazko, zastępca dyrektorka IPN-u w Łodzi.

Posłuchaj przemówień:

Idź do oryginalnego materiału