
Zabytkowy inkubał ze zbiorów księdza Jana Sobczyńskiego wrócił do Muzeum Okręgowego Ziemi Kaliskiej. Zaginiony w czasie II wojny światowej starodruk został wystawiony w ubiegłym roku na aukcji internetowej przez osobę prywatną, od której zabytek pozyskało Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego i oddało kaliskiej placówce.
Inkubał, to umowne określenie pierwszych druków wydanych do 1500 roku. Ten przekazany przez księdza Jana Sobczyńskiego (1861-1942) Muzeum Okręgowemu Ziemi Kaliskiej to późnośredniowieczny zbiór traktatów religijnych oraz kazań, w którym znajduje się m.in. traktat Mikołaja z Błonia „Tractatus sacerdotalis de sacramentis deque divinis officiis et eorum administrationibus”, który wraz ze znaczną częścią swojego zbioru przed II wojną światową duchowny przekazała kaliskiemu muzeum.
na fot.: inkubał odzyskany przez MKiDN dla MOZK
W czasie pierwszego roku okupacji zostało zniszczonych ok. 80% zbiorów kaliskiej placówki. W 1942 roku książkami z kaliskich bibliotek i instytucji kulturalnych, w tym z muzeum zasypano kanał Babinka „dlatego odzyskanie tego obiektu ma ogromne znaczenie dla Kalisza i dziedzictwa regionu" - podkreśliło Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
na fot.: starodruk kaliszanie zobaczą w czasie Nocy Muzeów
A starodruk w 2024 został odnaleziony na aukcji internetowej przez dr. Przemysława Pawlaka z Biblioteki Teatru Narodowego w Warszawie. Inkubał posiadał Krzysztofa Burnatowicza, z którym kontakt nawiązał resort kultury. Właściciel po zapoznaniu się z historią zabytkowej księgi postanowił zwrócić ją Muzeum Okręgowemu Ziemi Kaliskiej. Eksponat powrócił nad Prosnę w czwartek, 24 kwietnia. A 17 maja zostanie wystawiony w czasie Nocy Muzeów.
Autor:


