Ile biogazowni rolniczych przybyło w rejestrze KOWR?

6 dni temu

Jesień i zima zeszłego roku przyniosły aż 6 nowych wpisów w rejestrze Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa. Oznacza to, iż okres od września 2024 r. do połowy stycznia 2025 r. był znacznie bardziej dynamiczny dla rozwoju sektora biogazowni rolniczych niż w latach ubiegłych.

Z sześciu zarejestrowanych w KOWRze zakładów produkcji biogazu rolniczego dwa zostały zgłoszone przez jeden podmiot. Także dwa działają w Wielkopolsce. Poza tym nowe biogazownie rozpoczęły produkcję także na Mazowszu, Warmii i Mazurach oraz w województwach zachodniopomorskim i łódzkim. W każdym z tych regionów w okresie jesienno-zimowym zaczęła funkcjonować jedna biogazownia.

Biogazownia rolnicza – nowe wpisy w rejestrze KOWR

Na początku września 2024 r. PGB Energetyka zarejestrowała działającą w wielkopolskiej miejscowości Bagdad biogazownię rolniczą o mocy 0,999 MW. Roczna wydajność instalacji to 4 380 000 m sześc, a zakres i rodzaj wykonywanej działalności to wytwarzanie energii elektrycznej z biogazu rolniczego w układzie kogeneracyjnym.

Biogazownia zarejestrowana w październiku przez firmę BioPark Mała Ina działa w Dolicach (woj. zachodniopomorskie). Zakres i rodzaj wykonywanej działalności to wytwarzanie energii elektrycznej z biogazu rolniczego w układzie kogeneracyjnym, a moc zainstalowana zakładu to 0,999 MW. Z kolei wydajność instalacji OZE to 3 800 000 m sześc/rok.

W Lipnikach na Mazowszu funkcjonuje biogazownia rolnicza o mocy 0,200 MW, a przedsiębiorcą, który odpowiada za inwestycję jest Gospodarstwo Rolne Jan Jegliński. Zakład wytwarza biogaz w celu spalania go we własnej kotłowni.

Zarejestruj się na Kongres Biometanu

Kolejny punkt na mapie biogazowni rolniczych w Polsce pojawił się 20 grudnia. Biogazownia rolnicza działa w miejscowości Galewice w województwie łódzkim. Zakład wytwarzający energię elektryczną z biogazu rolniczego w układzie kogeneracyjnym zarejestrowała firma Czams Adam Dąbrowski. Roczna wydajność instalacji to 1 500 000 m sześc., natomiast moc zainstalowana to 0,330 MW.

Ostatnia z zarejestrowanych w 2024 r. biogazownia została zapisana w rejestrze 30 grudnia. Działa w miejscowości Brudzew (woj. wielkopolskie). Za zakład o wydajności 2 400 000 m sześc/rok. i mocy zainstalowanej 0,499 MW odpowiada firma Wynajem i Dzierżawa Maszyn Karol Janas. Biogazownia wytwarza energię elektryczną z biogazu rolniczego w układzie kogeneracyjnym.

Rok 2025 r. w rejestrze KOWR zainicjowała spółka PGB Energetyka rejestrując drugi w przeciągu 5 miesięcy zakład. Biogazownia rolnicza w Półwsi (woj. warmińsko-mazurskie) wytwarza energię elektryczną z biogazu rolniczego w układzie kogeneracyjnym. Roczna wydajność instalacji to 4 380 000 m sześc., natomiast moc zainstalowana to 0,999 MW.

Idź do oryginalnego materiału