23 maja br. odbyła się II Sesja Rady Powiatu w Jaśle VII kadencji, podczas której m.in. ustalono skład osobowy stałych komisji Rady Powiatu w Jaśle, Rady Społecznej Szpitala Specjalistycznego w Jaśle oraz przyjęto „Strategię Rozwoju Powiatu Jasielskiego na lata 2023-2030”.
Wraz z rozpoczęciem nowej kadencji radni przystąpili do ustalenia składu osobowego i przedmiotu działania stałych komisji Rady Powiatu w Jaśle. Powołano następujące komisje:
Edukacji, Kultury, Sportu i Turystyki w składzie:
- Cecylia Piwowar-Nadymus
- Sławomir Madejczyk
- Irena Baciak
- Jan Muzyka
- Ryszard Lisowski
- Adam Iwanicki
- Zbigniew Staniszewski
- Jan Urban
- Piotr Wyderka
Finansowo-Budżetowa w składzie:
- Stanisław Pankiewicz
- Sławomir Madejczyk
- Grzegorz Pers
- Cecylia Piwowar-Nadymus
- Barbara Burbelka
- Michał Dłuski
- Adam Iwanicki
- Paweł Nowak
- Zbigniew Staniszewski
Rozwoju Gospodarczego i Promocji Powiatu w składzie:
- Wojciech Kras
- Tadeusz Gorgosz
- Irena Baciak
- Ryszard Lisowski
- Jan Muzyka
- Krzysztof Buba
- Paweł Nowak
- Janusz Przetacznik
- Krzysztof Sarnecki
Społeczna w składzie:
- Wiesław Reczek
- Barbara Burbelka
- Stanisław Święch
- Grzegorz Pers
- Adam Pawluś
- Tadeusz Gorgosz
- Krzysztof Sarnecki
- Jan Urban
- Ewa Wawro
Skarg i wniosków w składzie:
- Wojciech Kras
- Cecylia Piwowar-Nadymus
- Wiesław Reczek
- Stanisław Święch
- Michał Dłuski
- Janusz Przetacznik
- Ewa Wawro
Zgodnie z ustawą o samorządzie powiatowym Rada Powiatu kontroluje działalność Zarządu oraz powiatowych jednostek organizacyjnych. W tym celu powołuje Komisję Rewizyjną, w skład której wchodzą radni, w tym przedstawiciele wszystkich klubów, z wyjątkiem radnych pełniących funkcje przewodniczącego oraz będących członkami zarządu.
Komisja Rewizyjna składzie:
- Stanisław Święch – przewodniczący
- Wojciech Kras
- Wiesław Reczek
- Stanisław Pankiewicz
- Krzysztof Buba
- Janusz Przetacznik
- Piotr Wyderka
Następnym punktem obrad było ustalenie składu Komisji Bezpieczeństwa i Porządku, realizującej zadania starosty w zakresie zwierzchnictwa nad powiatowymi służbami, inspekcjami i strażami oraz zadań określonych w ustawach w zakresie porządku publicznego i bezpieczeństwa obywateli. Do komisji delegowano radnych Stanisława Święcha i Michała Dłuskiego.
Rada Społeczna Szpitala Specjalistycznego w Jaśle
W związku z upływem czteroletniej kadencji Rady Społecznej Szpitala Specjalistycznego w Jaśle konieczne było powołanie jej nowych członków.
Rada Społeczna jest organem inicjującym oraz doradczym. Radę Społeczną Szpitala Specjalistycznego w Jaśle powołuje, odwołuje oraz zwołuje jej pierwsze posiedzenie Rada Powiatu w Jaśle.
W skład Rady Społecznej Szpitala w Jaśle wchodzą: Adam Pawluś – przewodniczący, Krzysztof Topolski – przedstawiciel wojewody, radni powiatowi: Irena Baciak, Barbara Burbelka, Tadeusz Gorgosz, Ryszard Lisowski, Grzegorz Pers, Ewa Wawro, Poweł Nowak.
Nowa droga powiatowa Kąty – Myscowa
Kolejnym punktem było wyrażanie zgody na nabycie do zasobu nieruchomości Powiatu Jasielskiego nieruchomości położonej w miejscowości Kąty, która będzie przeznaczona pod budowę nowej drogi powiatowej Kąty – Myscowa. Projektowana droga powiatowa połączy się z drogą gminną znajdującą się na działce ew. nr 1537/1 oraz z drogą gminną 1575, która dochodzi do istniejącej drogi powiatowej nr 1907R.
Strategia Rozwoju Powiatu Jasielskiego na lata 2023-2030
Strategia Rozwoju Powiatu Jasielskiego na lata 2023-2030 to podstawowy dokument samorządu powiatowego, który diagnozuje podstawowe uwarunkowania i potrzeby rozwojowe oraz potencjał powiatu. Nadrzędnym jej założeniem pozostaje zintegrowanie polityki środowiskowej, gospodarczej, przestrzennej i społeczno-kulturowej dla poprawy warunków życia i jakości usług publicznych na terenie powiatu oraz zapewnienia zrównoważonego rozwoju.
Pierwszym etapem prac nad Strategią było wypracowanie diagnozy społeczno-gospodarczej powiatu na podstawie szeregu analiz, danych statystycznych oraz dokumentów strategicznych i sprawozdań pochodzących z Powiatu Jasielskiego. Całość działań pozwoliła uzyskać wkład do wypracowania części strategicznej i wytyczenia przestrzeni, w jakich niniejszy dokument wskazuje działalność władz w Powiecie w najbliższych latach. Wypadkową tych działań jest analiza SWOT konkludująca mocne i słabe strony, a także szanse i zagrożenia Powiatu Jasielskiego w kontekście jego zrównoważonego rozwoju. Wspomniane działania podbudowały zasadniczą refleksję strategiczną, a w konsekwencji wskazanie misji i wizji Powiatu w przyjętym horyzoncie czasowym 2023 – 2030.
Podczas sesji radny Jan Urban, w sposób nieelegancki i cyniczny, powiedział, iż przyjęta Strategia jest niechlujna i zawiera „głupoty”. – Przepychamy kolanem głupoty, które się nijak mają do rzeczywistości – krytykował, ale sam nie złożył żadnej konstruktywnej propozycji zadania lub inwestycji, które mogłyby poprawić sytuację Powiatu Jasielskiego.
– Dziwi mnie, iż radny wszystko neguje, podczas gdy sąsiednie samorządy i instytucje planują spektakularne inwestycje. Planuje się budowę łącznicy kolejowej dla miasta Jedlicze, która będzie kosztować olbrzymie pieniądze, z powodu konieczności wykonania tunelu pod Góra Męcińską. Również szprycha kolejowa do Krosna to ogromne wydatki z powodu konieczności wykonania tunelu. W programie Górnej Wisły zaplanowano poldery na Wiśle m.in. w okolicach Baranowa Sandomierskiego, które będą kosztować wiele miliardów złotych. My również chcemy poprawić sytuację przeciwpowodziową w regionie. Dla ochrony mieszkańców miasta Jasła, do zadań zawartych w Strategii, wpisaliśmy kanał ulgi pod mostem na ul. Mickiewicza, co może znacznie zwiększyć przepływ wody w czasie powodzi i uratować miasto przed zalaniem. Dlaczego my nie możemy upominać się o nasze sprawy, o ile inne samorządy to robią? – mówił Starosta Jasielski Adam Pawluś.
Przyjęty przez radnych dokument dostępny jest w załączeniu.
Ostatnimi punktami była zmiana Uchwały budżetowej Powiatu Jasielskiego na 2024 rok i Wieloletniej Prognozy Finansowej Powiatu Jasielskiego na lata 2024 – 2030. Na zakończenie wysłuchano sprawozdania Starosty z wykonania uchwał Rady Powiatu oraz prac Zarządu w okresie międzysesyjnym.